Rus basını: S-300 bataryaları Suriye'ye konuşlandırıldı

Rus basını: S-300 bataryaları Suriye'ye konuşlandırıldı
Rus basını: S-300 bataryaları Suriye'ye konuşlandırıldı
Rus basını 4 adet S-300 füze bataryasının Rus askeri uzmanlar eşliğinde Suriye'ye konuşlandırıldığını öne sürdü.

Radikal.com.tr - Nizavestimaya gazetesi, bir askeri yetkilinin Londra’da yayımlanan el-Kudsu’l- Arabi gazetesinin S-300 füze bataryalarının Suriye ’ye konuşlandırıldığına ilişkin haberini doğruladığını bildirdi.

Yakın Doğu Haber internet sitesinin Nizavestimaya gazetesinden aktardığı haberde, Rusya’nın 2010 yılında yapılan anlaşma çerçevesinde 4 adet S-300 hava savunma sistemini Suriye’ye teslim ettiği ifade edildi.

S-300 füzelerinin savunmaya yönelik silahlar olduğuna dikkat çeken gazete, söz konusu füze bataryalarının halkı yönetimi destekleyen bölgelere yerleştirildiğini bildirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin’le İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu arasında geçtiğimiz salı günü yapılan görüşmede S-300 füzelerinin gündeme gelmiş olmasının güçlü bir ihtimal olduğunu belirten gazete, bir savunma silahı olan S-300’lerin yaptırımlar kapmasına girmemesinden ötürü gizli bir mesele olmadığını yazdı.

Suriye’deki savaşla ilgili yaptığı cephe haberleriyle tanınan Ananews yöneticisi Marat Musin, Nizavestimaya gazetesine yaptığı açıklamada “S-300 füzelerinin Suriye’ye yerleştirilmiş olması çok güçlü bir ihtimal. Moskova, son yıllarda Suriye’ye birçok askeri teknik yardımda bulundu. Bu yardımlar arasında Sovyetler döneminde Suriye’ye satılan hava savunma sistemlerinin modernize edilmesi de bulunuyor” dedi.