Rus büyükelçi: Esad görevi bırakmaya hazır

Rus büyükelçi: Esad görevi bırakmaya hazır
Rus büyükelçi: Esad görevi bırakmaya hazır
Rusya'nın Paris Büyükelçisi, Suriye Devlet Başkanı Esad'ın görevi bırakmaya hazır olduğunu söyledi.

Rusya 'nın Paris Büyükelçisi Suriye lideri Beşar Esad'ın görevini bırakmaya hazır olduğunu açıkladı. Suriye Enformasyon Bakanlığı'ndan jet yalanlama geldi.Rusya’nın Paris Büyükelçisi Alexandre Orlov, Suriye Devlet Başkanı Başar Esad’ın ‘medeni bir yöntemle gitmeyi kabul ettiğini’ açıkladı. 

Fransız Uluslararası Radyosu RFI’ye konuşan Orlov, 30 Haziran’da Cenevre’de toplanan Eylem Grubu’nun toplantısında, daha demokratik bir rejim öngören sonuç bildirgesinin planlandığını, bunun da daha 30 Haziran’da Esad tarafından da kabul edildiğini söyledi. Orlov, "Esad gitmeyi kabul etti. Ama medeni bir yolla" dedi. 

SURİYE YALANLADI
Bu haberin ajanslara düşmesinden birkaç dakika sonra Suriye Enformasyon Bakanlığı'ndan jet bir açıklama geldi. Bakanlığın Suriye devlet televizyonunda yayınlanan açıklamasında Büyükelçi Orlov'un sözlerinde "hiçbir şekilde doğruluk payı olmadığı" belirtildi.

RUSYA’DAN GERİ ADIM
Rusya Dışişleri Bakanlığı, Paris Büyükelçisi'nin Beşşar Esed hakkındaki sözlerinin yanlış yorumlandığını belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, konuya ilişkin şu ifadeler kullanıldı:

“Paris Büyüelçimizin, “Beşşar Esed görevi bırakmaya hazır” yönündeki sözleri yanlış yorumlanmış ve mülakatın ana içeriğinden çıkartılarak değerlendirilmiştir.”

Açıklamada ayrıca Esed'in geleceğine sadece Suriye halkının karar vereceği ve bu konunun Cenevre Deklerasyonu'nda açıkça ifade edildiği vurgulandı. (Ajanslar)