Rus işadamı satın aldığı Nobel ödülünü sahibine teslim ediyor

Rus işadamı satın aldığı Nobel ödülünü sahibine teslim ediyor
Rus işadamı satın aldığı Nobel ödülünü sahibine teslim ediyor
DNA'nın yapısını keşfettiği için 1962'de Nobel ödülü alan Amerikalı bilim insanı James Watson geçen hafta ödülünü satmıştı. Ödülü satın alan Rus işadamı Alişer Usmanov, "Ödülü, Watson'un hak ettiğini" söyleyerek geri iade edeceğini belirtti.

RADİKAL - Rusya'nın en zengin işadamı Alişer Usmanov, DNA'nın yapısını keşfeden ABD 'li genetik bilimci James Watson'ın geçen hafta açık artırmayla satışa çıkardığı Nobel ödülünü alan kişinin kendisi olduğunu ve ödülü Watson'a geri vermek istediğini söyledi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Rus milyarder Usmanov, ödülü Watson'un hak ettiğini belirtip ödülü 'satmak zorunda kalmasından üzüntü duyduğunu' ifade etti.

BİLİM ÇALIŞMALARINA BAĞIŞLAYACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

Watson, DNA'nın çift sarmallı yapısını keşfettiği için 1962'de layık görüldüğü Nobel ödülü altın madalyayı geçen hafta New York'taki Christie's müzayede evinde açık arttırmayla satışa çıkarmıştı. Ödül, 4.8 milyon dolara alıcı bulmuştu. Telefonda verdiği son teklifle ödülü satın alan kişinin ismi ise açıklanmamıştı. Watson'un ödülü, maddi zorluklar nedeniyle satışa çıkardığı belirtiliyordu. İlk defa hayatta olan bir Nobel sahibi ödülünü satışa çıkarmış oldu.

Rus işadamı Usmanov, yazılı açıklamasında Nobel ödülünü satın alan kişinin kendisi olduğunu duyurdu. DNA keşiflerinde Watson'un yanı sıra aynı yıl Maurice Wilkins ve Francis Crick de tıp alanındaki çalışmalarıyla ödüle layık görülmüş ve altın madalya kazanmıştı.

86 yaşındaki Watson, satıştan elde ettiği kazancın bir kısmını yardım vakıflarına ve bilim alanındaki çalışmalara bağışlayacağını duyurmuştu. 

Nobel Ödülü'nü 10.6 milyon liraya sattı


İNGİLTERE 'NİN EN ZENGİN ADAMI

Watson, DNA konusundaki çalışmalarıyla ilgili "hiç kimse var olduğumu gerçekten kabullenmek istemiyor" diyerek ödülü satma kararı aldı.

Ödülü satın alan kişinin kendisi olduğunu açıklayan Rus işadamı Usmanov, "Benim düşünceme göre, üstün bir bilim insanının başarılarının takdiri olarak verilen bir madalyayı satmak durumunda kalması kabul edilemez" dedi. Usmanov açıklamasına şöyle devam etti: "James Watson, insanlık tarihinin en büyük biyologlarından biridir ve DNA yapısıyla ilgili keşfine verilen ödül ona ait olmalıdır."

Forbes dergisine göre malvarlığı 15.8 milyar doları bulan Usmanov ayrıca İngiliz Arsenal futbol takımının da hissedarlarından. Usmanov, geçen yıl Sunday Times gazetesi tarafından İngiltere'nin en zengin adamı ilan edilmişti.