Rus milyarder radyasyonla mı öldürüldü?

Rus milyarder radyasyonla mı öldürüldü?
Rus milyarder radyasyonla mı öldürüldü?
Londra'da 'sürgünde' yaşayan Putin muhalifi ünlü Rus milyarder Boris Berezovski evinde ölü bulundu. Yakınları 68 yaşındaki işadamının intihar etmiş olabileceğini söylüyor ama İngiliz polisi de evde suikast izi arıyor.

Radikal.com.tr - Londra’da yaşayan ünlü Rus milyarder Boris Berezovski evinde ölü bulundu. 68 yaşındaki Berezovski’nin ölüm haberini ilk olarak damadı Yegor Şuppe Facebook’tan duyurdu. Londra’daki evinin banyosunda cansız bulunan işadamının intihar etmiş olabileceği düşünülüyor ve yakınları da bu yönde açıklamalarda bulunuyor.

Berezovski’nin Rusya’daki temsilcisi olan “Aleksandr Dobrovinski ve Ortakları” Moskova Avukatlık Bürosu yöneticisi de “Berezovski’nin intihar ettiğinin söylendiğini” vurguladı.

Ancak Berezovski’nin ölü bulunduğu evde nükleer silah ve radyasyon zehirlenme uzmanlarının da çalışma yaptığı açıklandı.

Sovyetler Birliği’nin yıkılmasının ardından kamuya ait malların özelleştirilmesi sürecinde hızla zenginleştiği ve pek çok usulsüzlük de içeren yöntemlerle çok büyük bir servet edindiği bilinen Rus oligark Brezovski’nin kesin ölüm nedeni, otopsinin ardından belirlenecek. Polis, uzman ekiplerle evinde kimyasal, biyolojik ve nükleer madde araştırması yaptığı bildirildi.

İngiltere’de 2006 yılında radyo aktif madde polonium-210 ile öldürülen eski KGB ajanı Alexander Litvinenko’nun yakın dostu olan Brezovski, son iki yılda boşanma davası ile Chelsea Futbol Kulübü’ne milyarlarca dolar para kaybetti.

Vladimir Putin’e karşı sert açıklamaları ile bilinen Brezovski’nin eski KGB ajanı Litvinenko’nun akıbetine uğradığından da şüphe ediliyor.

Türkçe yayın yapan Rusya’nın Sesi internet sitesi ise Boris Berezovski’nin iki ay önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e mektup yazıp, ‘hatalarından ötürü özür dilediğini’ duyurdu. Rusya Devlet Başkanlığı Sözcüsü Dmitriy Peskov’a dayandırılan habere göre Berezovski, Putin’den Rusya’ya geri dönebilmek için de yardım istedi.

Peskov, Rusya-24 televizyon kanalına yaptığı açıklamada, “İki ay önce, Berezovski, Vladimir Putin’e mektup yazdı. Mektubu şahsen kaleme aldı ve çok sayıda hata yaptığını belirterek Putin’den özür diledi. Ayrıca, memleketine geri dönebilmek için yardım istedi” dedi.

Peskov, Berezovski’nin ölüm haberiyle ilgili Vladimir Putin’in tepkisinden habersiz olduğunu kaydetti. Sözcü, “Kim olursa olsun, bir insanın ölüm haberi pozitif duygular uyandırmaz.” sözlerine yer verdi.