'Rus paralı askerleri Suriye'de Esad lehine savaşıyor' iddiası

'Rus paralı askerleri Suriye'de Esad lehine savaşıyor' iddiası
'Rus paralı askerleri Suriye'de Esad lehine savaşıyor' iddiası
Rusya'da yayınlanan Fontanka gazetesi, yaklaşık iki buçuk yıldır devam eden Suriye iç savaşında Rus askeri unsurlarının da sahada bizzat savaşmaya başladığını iddia etti.

Radikal.com.tr – Hizbullah, İran ordusu, Iraklı milisler, El Kaide gibi unsurların ardından şimdi de bazı profesyonel Rus askerlerinin Suriye’de devlet başkanı Beşşar Esad güçlerinin saflarında savaştığı öne sürüldü. Çoğu emekli subaylardan oluşan askerlerin Esad posterleri önünde fotoğrafları yayımlandı.

Rusya’da yayınlanan Fontanka gazetesi, yaklaşık iki buçuk yıldır devam eden Suriye iç savaşında Rus askeri unsurlarının da sahada bizzat savaşmaya başladığını iddia ederek bir grup Rus askerinin Suriye'de çekildiği iddia edilen fotoğraflarını yayınladı. 

Fontanka gazetesi Rus istihbarat kaynaklarına dayanarak verdiği haberde, çoğunluğu Rus ordusundan ya da Rus istihbaratı FSB’den emekli ya da disiplin cezasıyla atılma olan subaylardan oluşan Rus askerlerin Suriye’nin Lazkiye ve Tartus kentlerinde savaştığını belirtti. Bu iddiasını doğrulamak için sayıları 276 olan askerlerin Suriye’de çektirip sosyal medya sitelerinde paylaştığı fotoğrafları da yayınladı.

İddiaya göre ordudan ve FSB’den ayrılan bu askerler, ‘Slavonic Corps’ adını verdikleri bir özel güvenlik şirketini Rusya’nın St. Petersburg kentinde kurdu. Bu şirketin ilk müşterisi de Şam yönetiminin lideri Beşar Esad oldu. Çoğu iyi eğitimli olan bu Rus komandoları kritik bölgelerde koruma amaçlı olarak görevlendiren Esad’ın, kişi başı aylık 4 bin dolar ödediği iddia ediliyor.

Slavonic Corps şirketiyle anlaşmayı yapan ise Esad’ın görevlendirdiği bir Suriyeli iş adamı. Böylece Rus paralı askerlerin Esad için Suriye’de çalıştığı da kamufle edilmiş oluyor. Yine gazetede yayınlanan iddiaya göre FSB, güvenlik şirketinin faaliyetlerinden rahatsız oldu; hatta askeri grubun liderlerinden biri de Rus polisi tarafından gözaltına alındı.