'Rus Paris Hilton'un fendi

'Rus Paris Hilton'un fendi
'Rus Paris Hilton'un fendi

Sarı saçları ve keskin diliyle dikkat çeken Ksenia Sobçak, Rus Paris Hilton u olarak anılıyor.

Putin'i siyaset sahnesine çıkartan eski Petersburg Belediye Başkanı Sobçak'ın kızı Ksenia aile dostuna cephe alıp muhaliflerin sesi oldu

MOSKOVA - Rusya’da 4 Mart’taki başkanlık seçiminin güçlü adayı Başbakan Viladimir Putin’e karşı bu kez sürücüler eylem yaparken Rusya’nın Paris Hilton’u diye anılan Ksenia Sobçak muhaliflerin sesi oldu. Putin’in aile dostu olan ‘realiy show’ sunucusu Sobçak artık Putin karşıtı gösterileriyle sükse yapıyor. Sarı saçları, ince yapısı ve keskin diliyle ‘şımarık sarışın’ olarak nitelendirilen Sobçak, Putin’i Kremlin’e taşıyan eski St. Petersburg Belediye Başkanı Anatoli Sobçak’ın kızı. Düne kadar “Putin hiç de kötü biri değil” diyen Sobçak aralıkta Tatler dergisine “Putin’in hala bir şansı var. Diyalog özgür seçim ve adil yargı için bir şans” diye yazmıştı. Hükümeti diyalog için ikna edemeyince çark eden Sobçak, Noel’de muhalif gösteri düzenleyen 100 bin kişinin arasına katılıp, “Ben Sobçak, kaybedecek bir şeyim var ama yine de buradayım” dedi. Sobçak, ocakta başlayan 2 televizyon programında artık Putin karşıtı yayın yapıyor. Ünlü sosyete yazarı Bozhena Rynska kürklerin içinde katıldığı gösterilerde göz altına alınınca Sobçak “Bozhena, kürkünün ve anavatanının kaderiyle aynı kaderi paylaştı” demişti.

Kornalar Putin’e karşı

Bu arada Putin yanlısı grupların önceki gün çeşitli kentlerde düzenlediği gösterilerin ardından dün de Putin karşıtları araçlarıyla Moskova sokaklarına döküldü. Gösteriye beyaz balonlarla ve kurdelelerle süslenmiş yüzlerce araç katıldı. Putin karşıtları başkentin yanı sıra birçok bölgede de sokakları doldurdu. Moskova’daki bazı görgü tanıkları, üzerlerinde Putin posterlerinin asılı olduğu birkaç aracın, yolu kapatarak diğer araçları engellemeye çalıştığını bildirdi. Putin yanlılarının dünkü gösteriyi gölgede bırakmak amacıyla önceki gece düzenlediği gösteriye ise en az 2 bin araç katıldı. (GUARDIAN)