Rus pilotlarla ilgili çelişkili üç açıklama

Rus pilotlarla ilgili çelişkili üç açıklama
Rus pilotlarla ilgili çelişkili üç açıklama
Ankara düşürülen Rus uçağındaki pilotların sağ ve muhaliflerin elinde olduğunu açıklarken, Rusya pilotlardan birinin öldürüldüğünü öne sürdü. Suriye'deki muhalif bir grup ise iki pilotu da öldürdüklerini iddia etti.

RADİKAL - Ankara’daki güvenlik birimlerine göre, Türkiye-Suriye sınırında düşürülen Su-24 tipi savaş uçağının paraşütle atlayan pilotları sağ ve muhaliflerin elinde. Rus genelkurmayı ise uçak düşürüldükten sonra pilotlardan birinin karadan açılan ateşle öldürüldüğünü bildirdi.

Doğan Haber Ajansı'na bilgi veren Başbakanlık kaynakları, Suriye sınırında düşürülen uçağın 2 pilotunun sağ olduğunu teyit ettiklerini, pilotların muhaliflerin elinde olduklarını belirterek, kurtarılmaları için ilgili birimlerin çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

MİT’in pilotların sağ olarak Türkiye’ye teslim edilmesi için bölgedeki muhalif gruplarla temas kurduğu öğrenildi

Sosyal medyada yer alan ölü Rus pilotu görüntüsünün ise muhaliflerce düşürüldüğü belirtilen helikopterin pilotu olduğu tahmin ediliyor.

’ATMA, ESİR ESİR!’

Pilotların paraşütle atladığı sırada çekilen görüntülerde esir alınmaları için ateş edilmemeleri yönünde uyarı yapıldığı görülmüştü.

Türkiye'den BM'ye mektup: İhlal 17 saniye sürdü

Türkmen askeri yetkililerin DHA muhabiri ile paylaştığı, uçağın düşüş anını gösteren görüntülerde, paraşütle inen iki Rus pilota havadayken ateş açılırken gruptan bulunan bazı kişilerin, "Atma, atma. Esir geliyor esir esir" diye bağırdığı duyuluyor.

RUSYA: PİLOTLARDAN BİRİ ÖLDÜRÜLDÜ

Reuters'ın haberine göre ise Rus genelkurmayı, uçak düşürüldükten sonra pilotlardan birinin karadan açılan ateşle öldürüldüğünü bildirdi. Rus Genelkurmayı, bir başka askerin de kurtarma operasyonu sırasında öldüğünü duyurdu.

ÖLDÜRÜLDÜKLERİ İDDİA EDİLMİŞTİ

Bu arada bir grup Türk gazeteci, Hatay Valiliği’nin koordinasyonunda insani yardım gönderilen Suriye’deki Bayırbucak bölgesine götürülerek sıcak bölgeyi inceleme ve Türkmen komutanlar ile görüşme olanağı sağlandı. Burada kurulan çadır kenti gezen gazeteciler, daha sonra Türkmenlerin Esad güçleriyle çatıştığı bölgeye kadar gitti. Cephede çarpışan Türkmenler, uçağın düşürülmesi ve Türkmen Dağı’nın tekrar alınması nedeniyle zafer işaretleri yaptı.

Obama'dan Türkiye'nin Rus uçağını düşürmesiyle ilgili açıklama

Burada Türk gazetecilere Bayırbucak Türkmenlerinin 2’nci Sahil Tümen Komutan Yardımcısı Alpaslan Çelik gelişmeleri değerlendirdi.

Türk uçaklarının düşürdüğü Rus uçağının pilotlarının paraşütle havadan atlarken vurularak öldürüldüğü söyleyen Alparslan Çelik, "Rus pilotları ölü olarak ele geçirildi. Paraşütle atlarken havaya açılan ateşle vurularak öldürüldü. Dağın karşı tarafından cesetleri, arkadaşlar bu tarafa getiriyorlar. Kimlikleri üzerinden çıkacaktır" demişti. Bugün Kızıldağ’a yönelik operasyon başlattıklarını belirten Çelik, şu açıklamayı yapmıştı:

"Rus destekli havadan ve karadan saldırı oldu. Bu sırada bizim üzerimize bomba atan Rus uçağı manevra yaparken Türkiye sınırlarına geçince anında düşürüldü. Uçaktan atlayan pilotların birinin paraşütünün parçası elimde. Esad ve destekçileri haddini bilsin. Bu da onun kanıtlarından biridir. Bölge, Türkmen Dağı mültecilerinin elinde. Hiç bir şekilde kaybettiğimiz toprak yok. Kızıldağ tekrar bizim elimizde. Türkiye sağ olsun insani yardımlarıyla her noktada yanımızda. Türk milletinin dualar, Türk halkının yardımlarıyla dimdik ayaktayız, yıkılmayacağız. Türkmen Dağı Türk’ün yurdudur. Türkmen Dağı düşmeyecektir."

’TÜRKMEN DAĞI’NI GERİ ALDIK’

Türkmenlerin 2’nci Sahil Tümen Komutanı Beşer Molla, Türkmen Dağı’nı tekrar geri aldıklarını açıklarken, Tugay Komutanı Muhammed Abdullah ise, Kızıldağ’ın tamamen Türkmenlerin eline geçtiğini söyledi. Eski yerlerimizi tamamen geri aldıklarını ve biraz da ilerlediklerini kaydeden Muhammed Abdullah, "Rus uçağı Türkiye sınırını geçmiş, bu yüzden Türkiye tarafından vurulmuş, bizim bir bilgimiz yok. Kadınlarımız ve çocuklarımızı Türkiye sınırına gönderdik, biz erkekler burada mücadelemizi sürdürüyor. Türk milletinden Allah razı olsun" diye konuştu.

'PİLOTLARI ARAYAN RUS ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ'

Öte yandan, Rusya ordusu, Suriye sınırında düşürülen uçaktaki pilotu arayan bir Rus askerin öldürüldüğünü açıkladı. Ordunun açıklamasında, arama-kurtarma çalışması yapan Mi-8 model helikopterin saldırıya uğradığı ve ekipteki bir kişinin öldüğü ifade edildi. Açıklamada, kurtarma operasyonuna iki helikopterin katıldığı ifade edildi. 

Erdoğan: Kimse kimseyi kandırmasın