Rus stratejistlerin fikri bu: Amerika Türkiye'yi cezalandıracak

Moskova merkezli Siyasi ve Askeri Analizler Enstitütüsü Analiz Bölümü Başkanı Alexander Khramchikhin, ABD'nin resmen 'Ermeni soykırımı"nı tanıyabileceğini öne sürerken, Türkiye'nin "çok bağımsız' bir biçimde hareket etmesinin, ABD'de beğenilmediğini savunarak, 'ABD, Türkiye üzerindeki kontrolünü yeniden tesis etmek için bu kozu(soykırım) kullanabilir' dedi.

ABD ’nin “ Türkiye ’yi cezalandırmak için Ermeni soykırımını tanıyabileceği” iddia edildi. Merkezi Moskova’da olan Siyasi ve Askeri Analizler Enstitüsü, Analiz Bölümü Başkanı Alexander Khramchikhin, Türkiye’nin “çok bağımsız” bir biçimde hareket etmesinin, ABD’de beğenilmediğini savunarak, “ABD, Türkiye üzerindeki kontrolünü yeniden tesis etmek için bu kozu(soykırım) kullanabilir” şeklinde konuştu.

Alexander Khramchikhin, News.am’a yaptığı açıklamada Washington’un resmen “soykırımı” tanıyabileceğini savunurken, “ABD, Türkiye üzerindeki kontrolünü yeniden tesis etmek için bu kozu(soykırım) kullanması” senaryosunun “oldukça muhtemel” olduğu inancını dile getirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın son açıklamalarına dikkat çeken Khramchikhin, Adalet ve Kalkınma Partisinin iktidarda gelmesinden bu yana Türkiye’nin, “bağımsız hareket etme eğiliminin bir olguya dönüştüğü” görüşünü savundu.
Türkiye’nin dış politikasını gözden geçirerek Batı yanlısı politikasından vazgeçebileceğini savunan Rus analisti, bunun göstergesi olarak da “ İran ile ‘flört’ ve Türk-İsrailli anlaşmazlığı gibi bir takım faktörler”e işaret etti.

-“TÜRK-ABD İLİŞKİLERİ KOPMAZ AMA SOĞUKLUK OLUR”-

Buna karşın Khramchikhin, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin kopmasını hiçbir biçimde beklediğini belirterek, “Diplomatik ilişkileri kesmek adeta savaş ilanı anlamına gelir. Bunu dışlıyorum. Ancak mevcut eğilimlerin, kaçınılmaz olarak ikili ilişkilerde soğukluğa yol açar” iddiasında bulundu.(ANKA)