Rus televizyonu: Türk yetkililer uçaktakileri dövdü

Rus televizyonu: Türk yetkililer uçaktakileri dövdü
Rus televizyonu: Türk yetkililer uçaktakileri dövdü
Rus televizyonu RT, Suriye uçağındaki bazı yolcu ve mürettebatın Türk yetkililer tarafından dövüldüğünü iddia etti. Rus Dışişleri ise vatandaşları ile görüştürülmediklerini ve yemek de verilmediğini açıkladı.

(radikal.com.tr ve dha) RUS RT televizyonu, Esenboğa’ya indirildikten sonra Şam’a gitmesine izin verilen Suriye uçağındaki yolcuların ifadesine dayanarak, Türk güvenlik yetkililerin yolcu ve mürettebata uçağın acil iniş yaptığı ve Türk askerlerinin olayla hiçbir ilgisi olmadığına dair düzmece kağıtlar imzalatmak istediğini öne sürdü. RT kağıtları imzalamak istemeyen iki uçak mürettebatıyla iki yolcunun Türk görevliler tarafından dövüldüğünü iddia etti.

RT’nin iddiasına göre kanala konuşan uçak hosteslerinden Şerin Azis, "Bu kağıtlarda ne yazdığını bilmiyoruz. Kaptanın başına bir şey gelmesinden korktuk. Kendisi Türk güvenlik görevlileri tarafından götürüldü ve uçağın acil iniş yaptığına dair kendisine kağıt imzalatılmak istendi" dedi.

Yolculardan Fatima El-Saman ile Rus kanalına, savaş uçaklarının olaya dahil olmadığına ve uçağın sadece acil iniş yaptığına dair kaptana kağıt imzalatılmak istendiğini iddia etti. El-Saman, "Bunu kabul etmediğimiz takdirde kaptanı rehin alacaklardı. Bizi tehdit ettiler. Sonra kaptan geri geldi ve uçağın acil iniş yaptığına dair kağıdı imzalamadığı takdirde kendisini rehin alacaklarını söyledi" diye konuştu.

Aynı yolçu, uçağa yaklaşan maskeli Türk görevlilerin bagajları açıp fotoğraf çektiğini belirterek, "Ortalıkta silah falan yoktu. Sadece bazı yedek parçalar ve belgeler vardı. Roket filan yoktu. Yalan söylüyorlar" dedi.

 

 

RUSYA’DAN SUÇLAMA: GÖRÜŞTÜRMEDİLER, YEMEK VERMEDİLER 


Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı Resmi Sözcüsü A. K. Lukaşeviç, Rusya Büyükelçiliği temsilcilerinin Suriye uçağındaki Rus vatandaşlarıyla görüştürülmediğini ve yolculara yemek verilmediğini açıkladı.
Lukaşeviç, “Bu olağan dışı durumda, aralarında 17 Rus vatandaşının da bulunduğu yolcuların hayat ve güvenliklerinin tehlikeye sokulmuş olmasından endişe duymaktayız. Türk tarafı, indirilen uçağın yolcuları arasında Rus vatandaşlarının bulunduğu hakkında Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçiliği’ne bilgi vermemiştir. Bu bilgileri elektronik medyadan öğrendik. Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği, Türk yetkili makamlarından Rus vatandaşları ile görüşme talebinde bulunmuş. Havaalanına konsolosluk şube mensupları ile doktor gönderilmiştir. Ancak Türk yetkilileri, bir gerekçe göstermeksizin ve ikili Konsolosluk Sözleşmesi’ne aykırı olarak 8 saat boyunca havaalanı terminaline geçişlerine müsaade edilmeyen ancak arasıra aprona inişlerine izin verilen vatandaşlarımızla görüşme imkanını diplomatlarımıza tanımamışlardır. Yolculara ayrıca yemek servisi de yapılmamıştır” dedi. Lukaşeviç, “Rus tarafı, Türk yetkili makamlarından Rusya vatandaşlarına yönelik bu tür davranışlarının gerekçelerini açıklaması ve sözkonusu olayların ileride tekrarlanmaması için önlemlerin alınmasında ısrar etmeye devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

 

 

TÜRKİYE NOTA VERDİ

Türkiye'nin, askeri malzeme taşıyarak sivil havacılık kurallarını ihlal eden uçakla ilgili Suriye'ye nota verdiği bildirildi.