Rus yanlısı ayrılıkçılar ateşkese 'hayır' dedi

Rus yanlısı ayrılıkçılar ateşkese 'hayır' dedi
Rus yanlısı ayrılıkçılar ateşkese 'hayır' dedi

Alexander Zakharchenko, Ukraynalı esir askerlerin yanında

Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk kentinde Rus yanlısı ayrılıkçılar ile ordu arasındaki çatışmalar sürerken, ayrılıkçıların lideri Alexander Zakharchenko, ateşkes yapmayacaklarını açıkladı.

RADİKAL - Ukrayna'nın doğusunda ordunun yeniden ağır saldırıya başlamasıyla şiddetlenen çatışmalarda ateşkes ihtimali giderek zayıflıyor. Rus yanlısı ayrılıkçıların kurduğu Donetsk Halk Cumhuriyeti Başbakanı Alexander Zakharchenko, birliklerinin savunma değil hücum halinde olduğunu söyleyerek ateşkes istemediklerini duyurdu.

RIA Novosti'de yer alan habere göre, Kiev 'le ateşkes yapmayacaklarını söyleyen Zakharchenko, ayrılıkçıların, ön cepheyi Donetsk'in sınırlarına itebileceğini açıkladı. Ayrılıkçıların lideri, "Bizim tarafımızdan ateşkes için artık herhangi bir çaba gösterilmeyecektir" dedi. Ayrılıkçılar, dün yaptıkları açıklamada ellerinde yaralı halde ele geçirdikleri 16 Ukrayna askeri olduğunu belirtmişti. Ukrayna ordusu da Donetsk Havalimanı 'ndan çekilmek zorunda kaldığını duyurmuştu.

Donetsk'te otobüs durağına top mermili saldırı: 13 ölü

Kremlin: Barış görüşmeleri ertelenebilir


Ukrayna ordusunun bölgeye son saldırıları sonucu sivillerin yaşadığı bölgeler de ateş altında kalmış ve bir hastane bombalanmıştı. Dün sabah ise bir otobüs durağına top mermisi isabet etmesi sonucu 13 kişi hayatını kaybetmiş, çok sayıda kişi de yaralanmıştı.

Ukrayna ordusu Donetsk'e ağır saldırı başlattı

Ukrayna ordusu Donetsk Havalimanı'ndan çekiliyor

Ukrayna ordusu Donetsk'te hastane bombaladı