Ruslar, Romanovlar sergisini 'tuttu'

Ruslar, Romanovlar sergisini 'tuttu'
Ruslar, Romanovlar sergisini 'tuttu'
Rusların ülkeyi 300 yıl boyunca yöneten Romanov hanedanının tahta geçmesinin 400. yıldönümü vesilesiyle açılan sergi için sıraya dizilmesi, çarlık döneminin Sovyetler sonrasında da etkisini yitirmediğini gösterdi.

Ortodoks Kilisesi ve Kremlin’in ortak girişimiyle başkent Moskova ’nın Manej Meydanı’ndaki Merkez Sergi Salonu’nda 4 Kasım’da açılan ‘Ortodoks Rusya : Romanovlar’ sergisi, her gün kapıda kilometrelerce kuyruk oluşturan her yaştan 17 bin ziyaretçiyi ağırlıyor. Yoğun ilgi üzerine gece yarısına kadar açık olan ve 22 farklı bölümden oluşan sergi Romanov ailesinin yönetime geçtiği 17. yy’dan Bolşevikler tarafından kurşuna dizildikleri 1918’e kadarki dönemi kapsıyor.

Dev paneller, dokunmatik ekranlar, belgesel filmler ve savaşların yeniden canlandırıldığı 3D yönteminin kullanıldığı sergide bugüne kadarki bütün liderlerin de resimleri yer aldı. En çok rağbet gören bölüm ise 1613’te Romanov hanedanını başlatan I. Mihail’i kutsayan ve aileyi koruduğuna inanılan Aziz Theodore ikonu oldu. Ziyaretçiler nadiren halka gösterilen ikonu öpebilmek için birbirleriyle yarıştı. Serginin son parçası olarak ise Devlet Başkanı Vladimir Putin’in şu sözleri kullanıldı: “Ulusumuzun tarihinde yöneticiler yerine Rusya’nın kendisine muhalefet edildiğine pek çok kez şahit olduk. Bunun nasıl sonuçlandığını da biliyoruz: Devletin yıkımı.”

Sergiyi düzenleyen yetkililer amaçlarının Romanovları ‘alenen yeren’ Sovyetler dönemi kitaplarıyla büyüyen Rusların çarlığa daha nesnel bakmalarını sağlamak ve Rus tarihinin yalnızca ‘ak ve karadan ibaret olmadığını göstermek’ olduğunu söyledi.

Tarihçiler ise yetkililerin kendilerini yüceltmek için Romanovları kullandığı görüşünde. Rusya Kamuoyu Araştırma Merkezi’nin (VCIOM) sergi açılmadan önce düzenlediği bir anket, halkın yüzde 28’inin yeniden bir çar tarafından yönetilmek istediğini ortaya koymuştu. (MOSKOVA- THE MOSCOW TIMES)