Rüşvet şüphesini gideremedi, istifa etti

Rüşvet şüphesini gideremedi, istifa etti
Rüşvet şüphesini gideremedi, istifa etti

Inose istifasını açıklarken şüpheleri gideremediğini belirtti: Olimpiyatları için bir canlanma gerekiyor. Bu açmazı aşmak için tek çözüm istifa.

Japonya skandala bulaşanların istifa etmesi geleneğinden şaşmadı. Bu kez Tokyo Valisi 500 bin dolar rüşvet aldığı iddiası üzerine istifa etti.

Tsunami felaketi ile sonrasında oluşan nükleer krizin iyi yönetilememesi nedeniyle 2011’de Naoto Kan ve Okinawa’daki ABD üssünü kapatma vaadini tutamadığı gerekçesiyle 2010’da Yukio Hatoyama dahil son 6 yılda 7 başbakanın görevi bırakmasına tanık olan Japonya’da dün yine bir ‘sorumluluk istifası’ yaşandı. Siyasetçilerin sorumluluk üstlenip istifa etmelerinin ‘dillere destan’ olduğu ülkede bu kez Tokyo Valisi Naoki Inose hakkında çıkan rüşvet iddiaları üzerine görevini bıraktı. Tokyo’nun 2020 Olimpiyatları’na ev sahipliğini kazanmasında önemli rol oynayan Inose, Aralık 2012’de vali seçilmişti. Medikal dev Tokushukai Grup’un sahibi olan Tokushukai ailesinden Kasım 2012’de 50 milyon yen (500 bin dolar) aldığını kabul eden Inose, bunun bireysel kredi olduğunu ve valilik kampanyasında kullanılmadığını savundu. Ekranlardan da canlı yayımlanan basın toplantısında konuşan Inose, borcun tamamını ödediğini ve hastane sahibine kredi karşılığında bir menfaat sağlamadığını da iddia ederken, “Ancak hükümetin benim sorunlarım yüzünden felç olmasına izin veremeyiz. Hükümetin, Olimpiyatlar ve Paralimpik Oyunlar için yapması gereken hazırlıkları daha fazla ertelememek amacıyla istifa etmeye karar verdim” dedi. Olayı aydınlatmaya çalıştığını da savunan Inose, “Şehir meclisine ve halka açıklama yapma sorumluluğumu yerine getirmek istedim ancak maalesef hakkımdaki şüpheleri gideremedim” ifadelerini kullandı. Inose kamuoyunda ‘kampanya yasalarını ihlal etmesine ve Tokushukai ailesiyle bağlantısına’ dair şüphelerin hâlâ mevcut olduğunu kabul edip “Japonya’nın bu önemli dönemeçte, 2020 Olimpiyatları için bir canlanma yaşaması gerekiyor. Bu açmazı aşmak için tek çözümün görevimden ayrılmak olduğuna karar verdim” dedi. Yazar olan 67 yaşındaki Inose, ‘saf davrandığını’ da savundu: “Politikaya hâkim olsam da amatörüm.”

Yazarlığa dönecek

Inose, tekrar yazarlığa döneceğini de ekledi. Inose’nin istifası, son kitabı ‘How to Win Through’nun piyasaya çıkmasından bir gün sonraya denk geldi. Bu sebeple Amazon’un Japonya versiyonunun en çok satanlar listesinde dün 6. sırada olan kitabın ‘zirveye çıkabileceği’ yorumu da yapıldı.
Başbakan Şinzo Abe ise ‘Inose’nin istifasını ‘talihsiz’ olarak nitelerken, ‘politikacıların halkın güvenini kazanmak için ikna edici adımlar atmak zorunda olduklarını’ da vurguladı. Japon hükümeti, rüşvet skandalı sebebiyle Inose’ye görevinden ayrılması yönünde baskı yaparken, Tokyo Meclisi de iddiaların araştırılması için komite kurmuştu. Japon yasalarına göre, bağışlar da dahil seçimle ilgili her türlü gelirin beyan edilmesi gerekiyor. Yasayı ihlal edenlere, 3 yıla kadar hapis veya 500 bin yen’e kadar para cezası öngörülüyor.