'Rusya değil ABD adına ringe çıkarım'

'Rusya değil ABD adına ringe çıkarım'
'Rusya değil ABD adına ringe çıkarım'

Tamerlan boks yaparken, Cohar (üstte sağda) ise bir arkadaşıyla yemek yerden poz vermiş.

Cohar Tsarnayev, Rus Facebook’u ‘Vkontakte’deki sayfasında Kırgızistan’da doğduğunu ve ailesinin daha sonra Dağıstan’a göç ettiğini yazıyor. Buna göre Cohar, 1999-2001’de Mahaçkale’deki 1 no’lu ilkokulda okudu ve 2011’de burs kazanarak gittiği Boston’da devlet lisesi Cambridge Ringde & Latin School’dan mezun oldu. Kendini ‘güreşçi’ diye tanıtan Cohar, yaşadığı şehri Boston olarak seçerken, ‘ dünya görüşü’ kısmına ‘İslam’, ‘kişisel öncelikler’ bölümüne ‘kariyer ve para ’ yazmış. Cohar siteye en son cep telefonundan Boston saatiyle 21.04’te girmiş. Çeçenya’nın bağımsızlığını savunan sayfalara üye olan Cohar, ayrıca Suriyeli asilerle ilgili videoların yer aldığı siteler ve ‘Salamword, benim dinim İslam’ ile ‘Allah’tan başka Tanrı yoktur’ gibi başlıklara sahip sitelere linkler vermiş.
Sayfada ‘neşeli’ iletiler de var. ‘Kardeşime eziyet’ başlıklı videoda, Tamerlan Kafkasya’nın farklı aksanlarının taklidini yaparken, şu şakayı yazmış: “Bir arabada bir Çeçen, bir Dağıstanlı ve bir İnguş var. Arabayı kullanan kim? Yanıt: Polis.”
Tamerlan ise Facebook’a ‘ ABD ’de yaşamanın pek de hoşuna gitmediğini’ yazmış. Amatör boksör Tamerlan 2009’da Salt Lake City dahil pek çok turnuvada yarışmış. Tamerlan, geçen yıl Johannes Hirn’le de bir foto-röportaj yapmış. Röportajda ‘bir gün olimpiyatlarda ABD adına yarışmak isteyen bir boksör’ olarak tanıtılan Tamerlan, “Bir tane Amerikan arkadaşım yok, onları anlamıyorum” demiş. ABD için yarışma isteğinin gerekçesini şöyle anlatmış: “Yeterince iyi dövüşürsem, Olimpiyat Takımı’na seçilirim ve böylece Amerikan vatandaşlığı kazanırım. Çeçenya bağımsız olmadıkça, Rusya yerine ABD adına yarışırım daha iyi.”
‘Pasaport için boks’ başlığıyla sunulan röportajda Tamerlan “Artık içki ve sigara içmiyorum” demiş. Boks yaparken bile kızların önüne üstsüz çıkmadığını söyleyen Tamerlan “Çok dindarım” diye eklemiş. Ama poz verdiği kız arkadaşının İslam’a geçtiğini anlatmış. Başka bir röportajda ‘çok iş imkanı sunan ABD’yi sevdiğini’ söylemiş. 2009’da kız arkadaşına şiddetten gözaltına alınmış. En sevdiği film ise Borat. Tamerlan, Çeçenya’dan Kazakistan’a göçerken, 2002-2003’te kardeşiyle ABD’ye gelmiş. Cohar, Massachusetts Üniversitesi’nde tıp okuyor. Bunker Hill Community College mezunu Tamerlan ise mühendislik okumak istiyor. Cohar ile Tamerlan’ın, Bella ve Amina isimli iki kız kardeşi var.