Rusya Devlet Başkanı Putin Hindistan'a geldi

Rusya Devlet Başkanı Putin Hindistan'a geldi
Rusya Devlet Başkanı Putin Hindistan'a geldi
Rusya Devlet Başkanı Vladimir, Hindistan gezisi çerçevesinde başkent Yeni Delhi'ye geldi

MOSKOVA - Putin, Rusya'nın büyüyen Hindistan pazarındaki konumunu güçlendirmek amacıyla bu ülkeye yaptığı ziyaret çerçevesinde yarın başta Hindistan Başbakanı Manmohan Singh olmak üzere Hintli yetkililerle görüşmelerde bulunacak.

Ziyaret sırasında Hindistan ile Rusya arasında ticaret, bilim, eğitim ve yasal uygulamalar sahalarında bir dizi anlaşma imzalanacak.

Rusya ile Hindistan arasında, 2000 yılından itibaren 6 kat artarak, bu yıl içinde 10 milyar dolara ulaşması beklenen ticarette son yıllarda düşüş görülüyor.

Hindistan'ın Rus silah sanayisinin bir numaralı müşterisi olmasına karşın, Rusya'nın son yıllarda milyarlarca dolarlık silah sözleşmelerini Batılı silah üreticilerine kaptırmış olması dikkati çekiyor.

‘ASKERİ İŞBİRLİĞİ GENİŞLEYİH DERİNLEŞECEK’

Rusya Dışişleri Bakanlığı danışmanı Yuri Uşakov, Putin'in ziyaretinden önce basın mensuplarına verdiği brifingde, Hindistan ile ülkesi arasındaki askeri işbirliğinin "genişleyeceğini ve derinleşeceğini" belirtmişti. Uşakov, Rusya'nın Hindistan silah pazarındaki hakimiyetini kaybetmesi konusundaki kaygıların abartılı olduğunu da sözlerine eklemişti.

Sovyetler Birliği'nin çökmesinin ardından iki ülke arasında hız kesen ilişkiler, ülkesinin siyasal nüfuzunu canlandırmak ve eski müttefikleriyle bağlarını yeniden tesis etmek isteyen Putin'in 2000 yılında başa gelmesiyle yeniden güçlendi.

Hindistan ile 2000-2010 yıllarında, çoğu Hindistan'da lisanlı olarak üretilen yüzlerce avcı uçağı, füze ve tankı içeren 30 milyar dolarlık silah sözleşmeleri imzalayan Rusya halen Hindistan silah pazarındaki güçlü konumunu koruyor.

Gelişmiş bir avcı uçağı ve yeni bir yolcu uçağı üretimini içeren bir projede işbirliğine giden iki ülke, ayrıca Hindistan Deniz Kuvvetleri için sesten hızlı bir cruise füzesinin ortak üretimini de gerçekleştirmiş bulunuyor.


HİNTLİ YETKİLİLER RUS SİLAHLARININ FİYATINI ELEŞTİRİYOR

Ancak son zamanlarda, Rus silahlarının kalitesini ve giderek artan fiyatlarını eleştiren Hintli yetkililerin Batı yapımı silahlara yönelmesi nedeniyle iki ülke arasındaki askeri işbirliğinde bir tökezlenme yaşanıyor.

Rusya geçen sene Hindistan Hava Kuvvetleri için 126 avcı uçağı satılmasına ilişkin 11 milyar dolarlık ihaleyi Fransız uçak üreticisi Dassault Havacılık'a kaptırdı. Hindistan'da açılan ağır yük helikopterleri alımını içeren 1,4 milyar dolarlık ihaleyi ise geçen ay Amerikalı uçak üreticisi Boeing şirketi kazandı.(aa)