Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Arap Baharı henüz bitmedi

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Arap Baharı henüz bitmedi
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Arap Baharı henüz bitmedi
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Arap Baharı" olarak adlandırılan sürecin henüz sona ermediğini belirtti

MOSKOVA - Lavrov, Moskova'da Çarlık döneminde kurulan Ortodoks Filistin Toplumu binasının restorasyon çalışmalarının sona ermesi üzerine düzenlenen açılış törenine katıldı.

Lavrov törende yaptığı konuşmada, "Arap Baharı" olarak adlandırılan sürecin henüz sona ermediğini belirterek, "Bazı bölgelerde devrimlerin kazandığı ilan edildi. Ancak pratikte yaşananlar gösteriyor ki, tüm problemler henüz çözülmedi. Bölge ülkelerinde ulusal uzlaşma yollarının aranması gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Lavrov ayrıca, bölgede aşırı grupların hakim olacağı ve herhangi bir grubun dışlanacağı devletlerin oluşmasını engellemek için ellerinden gelenin en fazlasını yapacaklarını belirtti.

Tüm Rusya Patriği Kirill'in Suriye , İsrail , Filistin ve Ürdün'e yaptığı ziyaretleri hatırlatan Lavrov, "Her şeyden önce, Hristiyanların geleceğinden endişe ediyoruz" dedi.

Patrik Kirill de Suriye'de evsiz kalan Hristiyanlara insani yardımda bulunmaya hazır olduklarını ifade ederken, Rusya'nın geleneksel Hristiyan değerlerini savunması gerektiğini kaydetti.

aa