Rusya: Doğu Akdeniz'de füzeler ateşlendi

Rusya: Doğu Akdeniz'de füzeler ateşlendi
Rusya: Doğu Akdeniz'de füzeler ateşlendi
Rusya devlet ajansı, Doğu Akdeniz'de iki balistik füzenin ateşlendiğini açıkladı. Haber üzerine açıklama yapan İsrail, bölgede ABD ile ortak bir bir anti-füze tatbikatı yaptıklarını doğruladı.

Radikal.com.tr - Rusya'nın, Akdeniz'de 2 balistik füze fırlatıldığını tespit ettiği ileri sürüldü.

Rusya devlet haber ajanslarından Ria Novosti'nin, Savunma Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberinde, bu sabah Akdeniz'de 2 balistik füze fırlatıldığının Rusya makamları tarafından tespit edildiğini kaydetti. Ajans daha sonra yaptığı açıklamada füzelerin denize düştüğünü iddia etti.

Haberde söz konusu füzelerin Rusya'nın Armavir'de bulunan radarları tarafından tespit edildiği belirtilirken, konuya dair Rusya Savunma Bakanlığının Devlet Başkanı Vladimir Putin'i bilgilendirdiği ifade edildi.

İSRAİL: FÜZE DENEMESİ YAPTIK
Öte yandan İsrail’den, Rusya’nın füze iddialarını doğrulayan bir açıklama geldi.İsrail Savunma Bakanlığı sözcüsü Tal Bentov, Akdeniz’de ABD ile ortak bir füze tatbikatı yaptıklarını açıkladı. Bentov, tatbikatın anti-füze sistemlerinin denenmesi için bir hedef üzerinde yapıldığını açıkladı.

REUTERS: BAKANLIK YALANLADI
Reuters haber ajansı ise, RIA’nın Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkiliye dayandırdığı haberin, Bakanlıktan Reuters haber ajansına yapılan resmi bir açıklamayla kısa sürede yalanlandığını bildirdi.

BÖLGE ÜLKELERİNDEN AÇIKLAMA
İsrail'in açıklamasından önce bölge ülkeleri çeşitli açıklamalarla füze iddialarına açıklık getirdi. Rusya'nın Şam Büyükelçiliği ise konuyla ilgili bir açıklama yaparak “Şam'da herhangi bir patlama meydana gelmedi. Füze saldırısı düzenlendiğine dair işaret yok” dedi.

İsrail'in Haaretz gazetesi, İsrail'in tatbikat açıklamasından önce orduyu kaynak göstererek verdiği haberde; ordu yetkililerinin Rusya'nın açıkladığı gibi 'Doğu Akdeniz'de balistik hareket' olduğuna dair bir bilgileri bulunmadığını açıkladığını duyurdu.

Lübnan Al Manar kanalı ise Suriye güvenlik kaynaklarına dayanarak verdiği haberde Suriye erken uyarı sistemlerinin her hangi bir füze hareketliliği tespit etmediğini açıkladığını bildirdi.