Rusya: Elçimizin Dışişleri'ne neden çağrıldığını anlamadık

Rusya: Elçimizin Dışişleri'ne neden çağrıldığını anlamadık
Rusya: Elçimizin Dışişleri'ne neden çağrıldığını anlamadık
Rusya Dışişleri, boğazı geçen Rus savaş gemisindeki askerin füze taşıması hakkında, 'Tüm gemiler kendi güvenliği için uygun gördükleri önlemi almak durumundadır' dedi.

RADİKAL - Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, 4 Aralık’ta İstanbul Boğazı’ndan geçen Rus savaş gemisi “Tsezar Kunikov”un güvertesinde, omzunda uçaksavar füzesi taşıyan askeri savundu.

Yayınladığı yazılı açıklamayla olay hakkında bakanlığın görüşünü açıklayan Zaharova, “Askeri gemimiz Tsezar Kunikov, İstanbul Boğazı geçişi sırasında Montrö Anlaşması’nın bir tek maddesini dahi ihlal etmemiştir. Güvertede silahlı askere gelince... Tüm gemiler kendi güvenliği için uygun gördükleri önlemi almak durumundadır” dedi. 

Boğazı geçen Rus savaş gemisinde füzeli asker

Sözcü Zaharova, olayın provokasyon olarak tanımlanmasına anlam veremediğini söyledi. Zaharova, açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Ankara nedense bu olayı provokasyon ve tehdit unsuru olarak görüyor. Büyükelçimize Türkiye Dışişleri'nde 'Türk tarafının endişesini' iletmişler. Türk diplomatların dediğine göre, bu olay yerel basının öfkeli bir tepki vermesine neden olmuş." (Hürriyet/Sputnik) 

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi, Dışişleri'ne çağrıldı

Rus ve Türk savaş gemisi, aynı dakikalarda İstanbul Boğazı'nda