Rusya Esad'a S-300 füzeleri ve mali destek verecek

Rusya Esad'a S-300 füzeleri ve mali destek verecek
Rusya Esad'a S-300 füzeleri ve mali destek verecek
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Moskova'da görüşen Suriye Başbakan Yardımcısı Kadri Jamil, iki ülke arasındaki, S-300 uçaksavar füze sistemlerinin teslimatıyla ilgili anlaşmanın yürürlükte olduğunu söyledi.

Radikal.com.tr - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bugün Moskova’da bir görüşme gerçekleştiren Suriye Başbakan Yardımcısı Kadri Jamil, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Rusya ile Suriye arasında, S-300 uçaksavar füze sistemlerinin teslimatıyla ilgili anlaşmanın yürürlükte olduğunu söyledi.

İtar Tass Ajansı’nın bir sorusuna cevap veren Jamil, “Rusya ile Suriye arasındaki silah alımına yönelik anlaşma geçerliliğini koruyor” dedi.


YIL SONUNA KADAR KREDİ
Rus yetkililerle ‘Suriye'ye mali yardım’ konusunu da ele aldıklarını söyleyen Jamil, Rusya’dan, henüz miktarı belli olmayan bir miktardaki ‘kredi’nin yıl sonuna kadar sağlanacağına inandığını belirtti.


ŞAM, MOSKOVA VE PEKİN HEMFİKİR’
Moskova ve Şam yönetimlerinin Suriye krizinden çıkış yolunun politik diyalog olduğu konusunda hemfikir olduklarını vurgulayan Jamil, Pekin yönetiminin de Suriye ile aynı görüşü paylaştığını iddia etti.


RUSYA: TERÖRİSTLER SURİYE’DEN KOVULMALI
Rusya'nın Sesi haber portalının bildirdiğine göre, Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Suriye hükümeti ile muhalif grupların ortak çabasıyla tüm teröristlerin bu ülkeden kovulmasının Cenevre-2 uluslararası konferansının ana maddesi olması gerektiğini açıkladı.

Suriye Başbakan Yardımcısı Jamil ile görüşmesinin ardından konuşan Lavrov, Suriye’deki krizin askeri çözümü bulunmadığını kaydetti.

Rusya Dışişleri Bakanı, bu ülkenin hükümetine ve muhalefetine, Cenevre bildirgesinin uygulanması için uluslararası konferansa ilişkin Rusya- ABD girişimini ön koşulsuz olarak kabul etme çağrısında bulundu.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Rusya

  ,

  Suriye

  ,

  moskova

  ,

  haber

  ,

  Füze

  ,

  Bugün

  ,

  Kredi

  ,

  İddia

  ,

  politik

  ,

  anlaşma

  ,

  silah