Rusya: Esad'la diyalog olmadan Suriye'de çözüm imkansız

Rusya: Esad'la diyalog olmadan Suriye'de çözüm imkansız
Rusya: Esad'la diyalog olmadan Suriye'de çözüm imkansız
Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile diyalog olmadan siyasi çözümün mümkün olmadığını söyledi.

RADİKAL - Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, İngiliz BBC televizyonunda yayınlanan Hard Talk programının sunucusu Stephen Sackur'a bir söyleşi verdi. Sputnik'te yer alan habere göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriyeli mevkidaşı Beşşar Esad ile görüşmesinin nedenleri sorulan Peskov, " Suriye 'nin meşru lideri, Suriye'nin meşru Devlet Başkanı ile diyalog olmadan Suriye'de yapmak, ülkeyi kurtarmak, siyasi çözümün geleceğini düşünmek mümkün değil" dedi.

ABD öncülüğündeki koalisyonun, 1 yıldan fazla bir süredir hava saldırıları düzenlediğini hatırlatan Peskov, bunun sonucunda Suriye'nin üçte ikisinin IŞİD'in kontrolüne geçtiğini kaydetti.

Suriye ordusu, El Nusra komutanını öldürdü

'SOMUT SONUÇLARDAN BAHSETMEK İÇİN ERKEN'

Rus savaş uçaklarının henüz 2 haftadır Suriye'de operasyon düzenlediğini söyleyen Kremlin Sözcüsü, "Somut sonuçlardan bahsetmek henüz erken ama Suriye ordusunun başarılı saldırısının ilk belirtilerini görüyoruz" şeklinde konuştu.

Peskov, "Umarım, hükümet ordusu topraklarını karış karış aşırılıkçı grupların elinden kurtarabilir" diye ekledi. Stephen Sackur'un Suriye'deki ılımlı muhalefete ilişkin soruyu da yanıtlayan Peskov, Rusya'nın Batı'daki ortakların IŞİD, El Kaide veya benzerleriyle bağlantısı olmayan örgütleri tanımlayamadıklarını anlattı.

İran Suriye'deki asker sayısını artırdı

'BÜYÜK KISMI TERÖRİST' 

Peskov, Suriye'deki "isyancı güçlerin terörist olup olmadığı" sorusuna, "Suriye ve bizim için tehdit oluşturan büyük bir kısmı terörist" yanıtını verdi. ABD ve diğer ülkelerle hedefler hakkında bilgi paylaşımını amaçladıklarını söyleyen Peskov, "Ancak Batılı ortaklar, ellerindeki bilgiyi Rusya'yla paylaşmayı reddetti" diye vurguladı.

Rusya: Özgür Suriye Ordusu'na hava desteği vermeye hazırız

Nasrallah: Bölgedeki savaş Amerikan planına teslim olmayı reddeden herkese yönelik

Ahmedinejad'ın koruması Suriye'de öldürüldü