Rusya: Filistin bağımsız bir ülkedir

Rusya: Filistin bağımsız bir ülkedir
Rusya: Filistin bağımsız bir ülkedir
Rusya, Filistin-İsrail arasında varılan ateşkes anlaşmasını memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç Moskova'da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, sekiz gün süren Filistin- İsrail çatışmasının ardından taraflar arasında ateşkes anlaşması imzalanmasından memnun olduklarını söyledi.

Bu çerçevede Mısır'ın ateşkes sürecinde belirleyici bir rol oynadığını belirten Lukaşeviç, “Mısır'ın çabalarını övüyoruz. Ancak ateşkesin uzun süreli olması için tarafların daha fazla çaba sarf etmesi gerekiyor” dedi.

" SURİYE SORUNU GÜÇ KULLANARAK ÇÖZÜLEMEZ" 

Lukaşeviç, Suriye'deki iç savaşın güç kullanarak çözülemeyeceğini ifade ederken, “Taraflar arasındaki ihtilafı çözmenin tek yolu, çatışmaların sonlandırılmasını, dış müdahalenin önlenmesini ve demokratik reformların uygulanmasını sağlayacak bir mekanizmanın, yine Suriyeliler tarafından kurulmasıdır” diye konuştu.
Lukaşeviç, Rusya'nın sorunun çözümü için şu ana kadar katkıda bulunduğunu ve bundan sonra da katkıda bulunmaya devam edeceğini kaydetti.

"FİLİSTİN BAĞIMSIZ BİR ÜLKEDİR"  

Rusya'nın Filistin'i bağımsız bir ülke olarak tanıdığını vurgulayan Lukaşeviç, Filistin'in BM'de statüsünün yükseltilmesi için başvuru yapması halinde buna hakkı olduğunu ve Rusya'nın kendilerini destekleyeceğini ifade etti. (AA)