Rusya halkı yeni devlet başkanını seçiyor

Rusya halkı yeni devlet başkanını seçiyor
Rusya halkı yeni devlet başkanını seçiyor
Rusya Federasyonu'nda 109 milyon seçmen, yeni devlet başkanını belirlemek için sandık başına gidiyor.

Rusya Federasyonu’nda yapılan devlet başkanlığı seçiminden galip çıkması beklenen Başbakan Vladimir Putin de oyunu kullandı. Putin'in ardından, Femen diye adlandırılan Ukraynalı kadın eylemciler, aynı seçim merkezini basarak gösteri yaptı.

Ülkenin 10 ayrı zaman dilimi içinde yeralması nedeniyle, oy verme işlemlerinin 22 saat sürmesi bekleniyor ancak sonuçlar yeni bir sistem sayesinde hızlıca duyurulacak.

Sandıkların kapanmasından kısa bir süre sonra, Pazartesi gününün ilk saatlerinde resmi sonuçların açıklanması bekleniyor. Seçimlerde Putin'in ilk turda ipi göğüslemesi bekleniyor. Rusya seçim kanuna göre yüzde 50'nin üzerinde oy alan aday, ikinci tura gitmeden devlet başkanı olabiliyor. Putin'in en önemli rakibi ise Komünist Parti Genel Başkanı Genandiy Juganov.

Aşırı sağcı Liberal Demokratik Parti'nin Genel Başkanı Vladimir Jirinovskiy, Adil Bir Rusya Partisi Genel Başkanı Sergey Mironov ve bağımsız aday, milyader adamı Mihail Prohorov da Putin'in diğer rakipleri.

Oy verme işlemleri ülkenin en doğusunda bulunan Kamçatka yarımadasında, Moskova'da saatler gece yarısını gösterirken başladı.
Avrupa Birliği'nden gözlemcilerin de izlediği seçimlerin güvenliği için 380 bin polis memuru, 30 bin kadar polise yardım etmek isteyen gönüllü ve 31 bin özel güvenlik görev yapıyor.

Rusya yönetimi, 95 bin seçim yerinin çoğuna web kamerası yerleştirerek seçimi izleyebilmek için 400 milyon dolardan fazla para harcadı.
Seçimlerin dürüstçe gerçekleştirileceğini göstermek için yapılan bu uygulamada, web kameralarından gelen görüntüleri sürekli takip etmek için 600 bin gönüllü vatandaş imza attı.

Devlet başkanı adaylarından Komünist Parti Başkanı Gennadiy Züganov, seçim merkezlerine yerleştirilen kameraların usulsüzlükleri önlemeyeceğini, çünkü kameraların usulsüzlükleri yakalayacak şekilde konumlandırılmadığını ifade etti.

FEMEN OY SANDIĞI ÇALMAYA ÇALIŞTI
Oylamalar sırasındaki en renkli görüntüler, Ukraynalı üstsüz kadın eylemciler Femen'in sandık çalma girişimiyle ortaya çıktı.Putin'in eşiyle birlikte gelerek oy kullanmasından kısa bir süre, gösterici grup, Putin'in oy attığı sandığı çalma girişiminde bulundu.

Sandık başına geldikten sonra üstlerini çıkaran üç kadın, "Putin hırsızdır" diye bağırdı. Kadınların üzerlerine yazdıkları "Putin için çalıyorum" ve "Kremlin'in fareleri" yazıları dikkaki çekti.