Rusya Hava Kuvvetleri'nden Türk hava sahası ihlali açıklaması

Rusya Hava Kuvvetleri'nden Türk hava sahası ihlali açıklaması
Rusya Hava Kuvvetleri'nden Türk hava sahası ihlali açıklaması
Rusya Hava Kuvvetleri komutanı, ekimin başında Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının karadan havaya füze sisteminden kaçmak için manevra yaptığını, bu yüzden hava sahasına girmek zorunda kaldığını söyledi.

RADİKAL - Rusya Hava Kuvvetleri Komutanı Viktor Bondarev, 2 Ekim Cumartesi günü Hatay’ın Yayladığı bölgesinde Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının, bunu yapmaya mecbur kaldığını açıkladı. Komsomolskaya Pravda gazetesine konuşan Bondarev, “Uçağımız Suriye’nin kuzeyinde oldukça bulutlu bir havada muharebe misyonundaydı. Uçak Türkiye sınırı yakınlarından geçerken, ekipman, uçağın bir tür hava savunma sistemi tarafından hedef alındığını işaret eden alarm çaldı. Pilotun o an manevra yapıp yapmamaya karar vermesi gerekiyordu. Dolayısıyla Türk hava sahasını ihlal etti. Biz de bu konuda açık şekilde bilgilendirme yaptık” ifadelerini kullandı.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tümgeneral İgor Konaşenkov, uçağın Su-30'un Hmeimim hava üssüne dönmek için dağlık ve ormanlık alan üzerinde manevra yaparken birkaç saniye için Türk hava sahasına girdiğini belirtmişti. Hmeimim hava üssünün Suriye-Türkiye sınırına 30 kilometre mesafede bulunduğunu kaydeden Konaşenkov, belirli iklim koşullarında piste girişin kuzeyden yapıldığını anlatmıştı.

Rus Komutan 'hava sahası ihlalleri' için Genelkurmay'da

Başbakan Ahmet Davutoğlu da AKP İstanbul İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, Suriye'deki kriz Türk-Rus krizi değildir, olmamalıdır. Rusya ile dost ve komşu ülkeyiz. Rusya ile herhangi bir çıkar çatışmamız yok" demişti. (Sputnik) 

Dışişleri Sözcüsü Bilgiç: NATO'dan asker talebimiz yok

Medvedev'den Türk Akımı açıklaması

Rusya: Gerekli açıklama Savunma Bakanlığı tarafından Türkiye'ye iletildi