Rusya ile ABD, Suriye'deki kimyasallar konusunda uzlaştı

Rusya ile ABD, Suriye'deki kimyasallar konusunda uzlaştı
Rusya ile ABD, Suriye'deki kimyasallar konusunda uzlaştı
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD'li mevkidaşı John Kerry, Suriye'deki kimyasal silah saldırılarının arkasında hangi tarafların olduğunun belirlenmesini öngören BM karar tasarısında anlaşmaya vardı.

RADİKAL -  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un, dün Malezya'da yaptıkları ikili görüşmede, Suriye 'deki kimyasal saldırıların arkasındaki tarafların belirlenip yargılanmasını öngören karar tasarısını onayladığını açıkladı. Kerry "Lavrov ile söz konusu BM kararı hakkında konuştuk. Kısa süre içinde oylanmasını beklediğim bir anlaşmaya vardığımıza inanıyorum. Bu anlaşma eksik olan açıklanabilirlik sürecinin başlamasına yardımcı olabilir" ifadelerini kullandı.  

Sputnik'te yer alan habere göre, bazı ABD'li diplomatlar tasarının BM Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) yarın oylanabileceğini söyledi. Rusya'nın BM misyonu sözcüsü Aleksey Zaytsev de "Çalışmalar neredeyse tamamlandı. Yarına yetiştirmeyi umuyoruz" dedi.

Suriye Dışişleri Bakanı Umman'a gidiyor

Öte yandan ABD'nin, BMGK'da veto hakkı olan Rusya'nın desteğini almış olmasının önemli olduğu belirtiliyor. Zira Rusya daha önce Suriye hükümetine yönelik BM tasarılarını birçok kez veto etmişti.

Reuters'e göre yarın oylanması beklenen karar tasarısı, Suriye'de görülen klorin ve zehirli gaz saldırılarının sorumlularının bulunması için bir soruşturma ekibi kurulmasını öneriyor. Ekibin de ilk raporunu 90 gün içinde hazırlanması gerekiyor.

IŞİD Almanya'yı tehdit etti

30.Bölük Nusra Cephesi'yle 'savaşmak istemiyor'

30.Bölük Nusra Cephesi'yle 'savaşmak istemiyor'

Ahrar-uş Şam: İran'la görüştük

Fehim Taştekin yazdı. "Halep'i kurtaran yol"