Rusya: İlk reel adımı Gürcistan atmalıdır

Rusya: İlk reel adımı Gürcistan atmalıdır
Rusya: İlk reel adımı Gürcistan atmalıdır
Rusya Güvenlik Konseyi Başkanı Nikolay Patruşev, Rusya-Gürcistan ilişkilerinin normalleşmesi için ilk reel adımı Gürcü tarafından beklediklerini söyledi.

BAKÜ - Rusya-Gürcistan ilişkilerini, iki ülke ilişkilerinin normalleşmesi için başlatılan üst düzey görüşmeleri ve ilişkilerin geleceğini Rus basınına değerlendiren Nikolay Patruşev, Gürcistan'da gergin siyasi durumun devam ettiğini, ABD ve NATO'nun ülkeye baskısının sürdüğünü, Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ile Başbakan Bidzina İvanişvili'nin anlaşamadığını belirtti.

Saakaşvili ve İvanişvili'nin aralarındaki anlaşmazlığı çözmesi gerektiğine vurgu yapan Patruşev, onların hangi rolü üstleneceklerinin belirlenmesi gerektiğini bildirdi.

İvanişvili'nin Rusya ile ilişkilerin iyileştirilmesi yönündeki bildirilerini hatırlatan Patruşev, Saakaşvili'nin ise henüz böyle bir beyanının olmadığını, fakat ikilinin, Gürcistan'ın NATO ve AB'ye entegrasyonu konusunda aynı görüşte olduğunu kaydetti.

Gürcü ve Rus halkının birbirine yakın olduğunu, uzun süre aynı devletin çatısı altında yaşadığını söyleyen Patruşev, "Gürcistan yönetimi çok sayıda Rus'un yaşadığı Abhazya ve Güney Osetya'ya karşı savaş ilan etti. Ve bu ilişkilerimizi bitirdi. Biz diyaloğa hazırız. Fakat Gürcistan yönetiminden bildiri değil, reel adımlar bekliyoruz. Maalesef onlar henüz, Rusya'nın bağımsızlığını tanıdığı Abhazya ve Güney Osetya'ya karşı güç kullanmayacaklarını dile getirmiyorlar" diye konuştu

aa


  ETİKETLER:

  Avrupa Birliği

  ,

  ABD

  ,

  Rusya

  ,

  NATO

  ,

  İlan

  ,

  ülke

  ,

  siyasi

  ,

  Karşı