'Rusya, İran, ABD, Suudi Arabistan, Türkiye ve Mısır Ekim'de buluşabilir'

'Rusya, İran, ABD, Suudi Arabistan, Türkiye ve Mısır Ekim'de buluşabilir'
'Rusya, İran, ABD, Suudi Arabistan, Türkiye ve Mısır Ekim'de buluşabilir'
Rusya, İran, ABD, Suudi Arabistan, Türkiye ve Mısır'ın 'Suriye uluslararası temas grubu' olarak Ekim'de bir araya gelebilecekleri öne sürüldü.

RADİKAL - Rus haber ajansı RIA, Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mikhail Bogdanov'u kaynak göstererek aktardığı haberinde, Rusya, İran, ABD , Suudi Arabistan, Türkiye ve Mısır'ın ' Suriye uluslararası temas grubu' olarak Ekim'de bir araya gelebileceğini duyurdu. 

Birleşmiş Milletler'le işbirliğinin ve BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın da görüşmelere katılmasının önemli olduğunu belirten Bogdanov, başka ülkelerin de görüşmelere katılabileceğini ifade etti ve "Görüşmelerin hangi düzeyde olacağı henüz belirlenmedi. Bence birçok seviyede çalışılacak, uzmanlar, bakan yardımcıları ve ihtiyaç duyulursa bakanlar" dedi. 

Çin askerleri Suriye'ye mi gidiyor?

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya, Irak, İran ve Suriye’nin IŞİD’le mücadelede bilgi paylaşımına hazır olduğunu söyledi. TASS haber ajansına konuşan Rus askeri kaynaklar Bağdat’ta bilgi merkezi kurulduğunu, bunun koordinasyon merkezi kurulması için koşulların oluşmasını sağlayacaklarını belirtti.

Askeri kaynak, “Merkezin amacının IŞİD’e karşı mücadelede Rusya, Suriye, Irak ve İran’ın askeri birliklerinin idaresi ve operasyonların planlanması yapılacak” dedi.

Cameron: Esad Suriye'de geçici hükümetin parçası olabilir

Ruhani: Herkes Esad'ın kalmasını kabul etti