Rusya, İran'a S-300 füzeleri satmaya hazırlanıyor

Rusya, İran'a S-300 füzeleri satmaya hazırlanıyor
Rusya, İran'a S-300 füzeleri satmaya hazırlanıyor
İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ve Almanya'dan oluşan P5+1 ülkeleri arasında nükleer anlaşmaya varılmasının ardından, Rusya, BM yaptırımlarının kalkması durumunda İran'a S-300 füzelerini satmaya hazırlanıyor.

RADİKAL - İran ve Batı'nın nükleer müzakerelerde anlaşmaya varmasının ardından Rusya, Birleşmiş Milletler yaptırımlarının kalkması durumunda İran'a S-300 füzelerini satmaya hazırlanıyor. 2007 yılında Rusya, İran'a 800 milyon dolarlık S-300 füzesi satmak üzere anlaşma yapmıştı. Ancak karadan havaya atılan füzeler, Birleşmiş Milletler yaptırımları sebebiyle satılamadı. İran'la yapılan nükleer anlaşması ise kontrollerin ardından BM yaptırımlarının bitirilmesini öngörüyor.

Sol'da yer alan habere göre, Rusya Dışişleri Bakanı'nın yardımcısı  Sergey Yabkov yaptırımlar biterse, silah ambargosunun da kalkacağını söylüyor. Yaptırımlar nedeniyle füzelerin yollanamaması üzerine Rusya başka bir füze verilmesine dair yeni bir teklif yapmış, ancak İran ilk anlaşmanın uygulanmasını istemişti.

Suriye nükleer anlaşmadan memnun

İran'ın 'Lozan'ı: Anlaşma hakkında her şey!

Cengiz Çandar yazdı. "İran: Sünni diktatörler ve İsrail'in ortak "kâbus"u"

Ruhani: Kazan-kazan durumunu benimsiyoruz

Netanyahu'dan Obama'ya: Nükleer anlaşma İsrail'in varlığına tehdit