Rusya: İran'a uygulanan yaptırımlar kaldırılabilir

Rusya: İran'a uygulanan yaptırımlar kaldırılabilir
Rusya: İran'a uygulanan yaptırımlar kaldırılabilir
Rusya, İran ile 5+1 ülkelerinin yapacağı nükleer müzakerelerin ardından, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) İran'a uygulanan yaptırımları kaldırabileceğini ileri sürdü.

Rusya, İran ile 5+1 ülkelerinin yapacağı nükleer müzakerelerin ardından, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) İran'a uygulanan yaptırımları kaldırabileceğini ileri sürdü. Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif'in yarın Rusya'ya geleceği ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la yapacağı görüşmede, eylül ayındaki müzakerelerde İran'ın atacağı adımların değerlendirileceği bildirildi.

' SİYASİ İRADE GEREKİYOR'

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Rusya'ya göre, İran'ın Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması'na üye diğer ülkeler gibi uranyumun zenginleştirilmesine devam etmesi ve bu ülkeye karşı uygulanan yaptırımların kaldırılması gibi bir ortam sağlanılabilir. İran'a tam olarak güvenilmesi mümkündür fakat bunun için siyasi irade gerekiyor."

İran'a karşı yaptırımlar, BMGK tarafından 2006-2010 yıllarında uygulanmıştı. BMKG'nin kararı gereği, bu ülkeye nükleer ürünlerin ihracı yasaklanmıştı. İran'ın doğalgaz ve petrol sanayisine yatırım yapılmasına ve İran ordusu ve İran banka ve şirketleriyle işbirliğine yasak getirilmişti. (AA)

İran ve Batı nükleerde anlaşamıyor