Rusya: IŞİD, Rusya'yı suçlamak için camileri vurmaya hazırlanıyor

Rusya: IŞİD, Rusya'yı suçlamak için camileri vurmaya hazırlanıyor
Rusya: IŞİD, Rusya'yı suçlamak için camileri vurmaya hazırlanıyor
Rusya Savunma Bakanlığı, insansız hava araçlarının çektiği IŞİD'in 'cami çevresine yığınak hareketliliği' ile ilgili görüntüleri yayınladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, 'Cami vurmayız ama IŞİD bu yönde propaganda yapacak' mesajı verildi.

RADİKAL - Rusya Savunma Bakanlığı, IŞİD'in Suriye 'nin Palmira ve diğer kentlerindeki camileri kasıtlı şekilde hedef alarak tüm suçu Rus savaş uçaklarına atma girişiminde bulunabileceğini açıkladı. Bakanlık açıklamasında, “Ormanlık alanda kamufle edilen silah ve teçhizatlar Rus savaş uçaklarının hedefi olmamak için cami çevrelerine taşınıyor. Teröristler Rus savaş uçaklarının hiçbir zaman camileri vurmayacağını biliyor” ifadeleri yer aldı.

Sputnik'te yer alan habere göre, olası provokasyonlar hakkında uyarıda bulunan Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tümgeneral İgor Konaşenkov, "Teröristlerin, Palmira ve diğer kentlerde, şu anda kasten provokasyon hazırladığı ihtimalini dışlamıyoruz. Suriye Arap Cumhuriyeti topraklarında camileri patlatarak sahte foto ve video malzemelerini sergileyip Rus savaş uçaklarını suçlayacaklar" dedi.

Fisk: Suriye'nin ılımlıları kayboldu ve orada iyi adamlar da yok

'BUNLAR TERÖRİSTLERİN KARTVİZİTİ'

Bakanlık Sözcüsü ayrıca Rus hava saldırılarının militanlar arasında paniğe yol açtığını, militanların şimdi tüm silah ve zırhlı araçlarını sivillerin yaşadığı mahallelere ve camilerin yakınlarına taşıdığını anlattı. 

Kanıt olarak Rus insansız hava aracından alınan video görüntüleri gösteren Tümgeneral, "Bu örnek açık şekilde şunu göstermekte: 'ılımlı vatandaşlar' sivilleri kalkan olarak kullanmaz. Üstelik zırhlı araçlarını dini kurumların çatısı altında toplamaz. Tüm bu eylemler, sadece teröristlerin kartvizitidir" diye konuştu.

Reuters: Rusya'nın Suriye'deki operasyonunu Kasım Süleymani planladı

Rusya Savunma Bakanı Şoygu: Ordumuzu IŞİD ve Taliban'a karşı hazırlıyoruz