Rusya kutuplarda askeri üs inşa ediyor

Rusya kutuplarda askeri üs inşa ediyor
Rusya kutuplarda askeri üs inşa ediyor
Rus Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Kuzey Kutbu'nda Wrangel ve Kotelny adalarında ve Schmidt burnunda bir dizi askeri üs inşa edeceklerini duyurdu.

RADİKAL - Rus Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Kuzey Kutbu'nda bir dizi askeri üs inşa edeceklerini açıkladı. Rus Interfax haber ajansına konuşan Şoygu, askeri üslerin Wrangel ve Kotelny adalarında ve Schmidt burnunda inşa edilmesinin planlandığını söyledi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Şoygu, "Bunu bir sır olarak saklamıyoruz. Novosibirsk Adaları'nda zaten bir üs yarattık. Bu Sovyet döneminde olmadığı kadar büyük bir askeri üs" dedi. Salı günü Rus Savunma Bakanlığı Kuzey Kutbu'nda 150 askerin 18 ay boyunca yaşamasına olanak sağlayan dev bir askeri üs kurduklarını açıklamıştı.

Kuzeyde 80. enlemde bulunan üs 14 bin metre karelik bir alana yayılıyor. Bir yıldan fazla yakıt ve gıda ihtiyaçlarının karşılanabileceği üste askerler hiç dışarı çıkmadan binalar arasında gidip gelebilecek. Kutuplarda kış aylarında ısı eksi 47 dereceyi bulabiliyor. Rusya Donanma Doktrini'ni güncellemesinin ardından kutuplarda askeri altyapı çalışmalarına başlamıştı.

Rusya doğal zenginlikleri ve stratejik önemi nedeniyle kutupları birinci öncelik bölgesi olarak görüyor.