Rusya: Mühimmat değil radar parçası

Rusya: Mühimmat değil radar parçası
Rusya: Mühimmat değil radar parçası

Moskova’dan Şam’a giden Suriye’ye ait yolcu uçağının çarşamba günü askeri muhimmat taşıdığı gerekçesiyle Türkiye ’ye indirilmesinin ardından Rusya “Mühimmat yok” ısrarını sürdürse de dün ilk kez savunma sistemi parçası olduğunu kabul etti.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin başkanlığında dün acilen yapılan Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısı sonrasında Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, kargoda yasal yollarla taşınan radar parçası bulunduğunu söyledi. Lavrov, “Sırrımız yok. Elbette ki hiçbir silah yoktu ve olamazdı. Uçakta yasal bir Rus tedarikçinin yasal yollarla yasal bir müşteriye gönderdiği kargo vardı” dedi. Kommersant gazetesine konuşan silah ihracat endüstrisi yetkilileri, uçakta Suriye’nin füze savunma sistemlerinde kullanılmak üzere gönderilen radar parçalarının silah ya da mühimmat olarak değerlendirilemeyeceğini savundu. Bu malzemelerin askeri radarlardan farklı olması ve uçağın güvenliğini tehdit etmemesi nedeniyle özel bir izin belgesine ihtiyaç duyulmadığını kaydeden kaynaklar, “Uçakta ele geçirilen yedek parçalar kapalı bir radyoyu yanınızda taşımak gibi bir şey” diye konuştu. Rusya’nın yurtdışına silah satmakla mükellef tek kurumu Rosoboroneksport’un sözcüsü Vyaçeslav Davıdenko, “Uçakta bize ait bir kargo yok” derken Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, olayla ilgili ilk açıklamasında uçakta sivil havacılıkta taşınması yasak malzemeler bulunduğunu söylemişti. Öte yandan kargonun uçağa yüklendiği yer olarak gösterilen Tula’da yayımlanan Tulski Novosti gazetesi, kargonun kasabada elektronik cihaz üreten ‘Konstruktorskoye Byuro Priborostroyeniye’ye ait olduğunu yazdı.

Köstebek avı başladı Türkiye’nin kargosu hakkında istihbaratı nereden edindiğiyle ilgili İç İstihbarat Servisi (FSB) kurumlar içinde soruşturma başlattı. Kommersant “Türkiye emin olmasaydı F-16’ları uçağı idirmek için göndermezdi” derken, istihbarat kaynağının hem CIA hem de kurumlar içinden bir köstebeğin olabileceğine işaret etti.

‘Hukuka aykırı’ Rus hükümetinin resmi yayın organı Rossiyskaya Gazeta ise uçağın indirilmesinin uluslararası hukuka aykırı olduğunu savundu. Gazete olayın 1944 Chicago Konvansiyonu’na ters düştüğünü kaydetti. MOSKOVA / MOSCOW TIMES-FT