Rusya: NATO ülkeleri uçaklara önleme yapmamıza şaşırmasın

Rusya: NATO ülkeleri uçaklara önleme yapmamıza şaşırmasın
Rusya: NATO ülkeleri uçaklara önleme yapmamıza şaşırmasın
Rusya'nın NATO Daimi Temsilcisi Aleksandr Gruşko, NATO'nun uçuşları hakkında açıklamalarda bulundu. Gruşko, NATO'nun Rusya sınırına yakın bölgelerdeki etkinliğini artırdığını vurguladı.

RADİKAL - Rusya 'nın NATO Daimi Temsilcisi Aleksandr Gruşko, NATO'nun Rusya sınırına yakın bölgelerdeki etkinliğini artırdığını söyledi.

Rossiya-24 televizyonuna konuşan Gruşko, "NATO'nun faaliyetlerini çok ciddi oranda arttırdığını gözlemliyoruz. İttifak'a üye ülkelerin hava kuvvetleri komutanlıkları tarafından gerçekleştirilen uçuşlara baktığımızda, 2014 yılında uçuş sayısının 2 kat artarak 3 bine çıktığını görüyoruz. Sadece ABD 'nin keşif uçuşlarında da çok büyük artış olduğunu görülüyor. 2013'te 22 keşif uçuşu yapan ABD uçakları, 2014'te bu rakamı 140 çıkardı. AWACS uçaklarının Romanya, Polonya, Karadeniz havzasında gerçekleştirdiği uçuşların sayısı da katlanarak 460'a ulaştı" dedi. 

'NATO'NUN İDARESİ, RUSYA KARŞITLARININ ELİNDE'

Sputnik'te yer alan habere göre, NATO uçaklarının hangi görevleri yerine getirdiğini anlamak için önleme yaptıklarını ve bu önlemelerin çoğunlukla Rusya sınırına yakın bölgelerde gerçekleştiğini ifade eden Gruşko, "NATO ülkeleri, buna şaşırmasın" ifadesini kullandı.

Aleksandr Gruşko, NATO içindeki Rusya karşıtlığına da dikkat çekti. İttifak'ın Rusya karşıtları tarafından yönetildiğini vurgulayan Rus diplomat, bunun "çok açık ve net" olduğunu kaydetti.

UKRAYNA KRİZİ, NATO İÇİNDEKİ KİMLİK KRİZİNİN SONUCU

Gruşko, Ukrayna krizinin NATO içindeki kimlik krizinin aşılması için seçildiğini ve Brüksel'de alınan kararların bunun bir göstergesi olduğunu söyledi. Rus diplomat, "Afganistan'dan çıkan NATO, kendini boşlukta hissetti ve yeni bir güç uygulama yöntemi geliştirmek için arayışa girdi" dedi.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Afganistan

  ,

  Rusya

  ,

  NATO

  ,

  Keşif

  ,

  Hava

  ,

  karadeniz

  ,

  ittifak

  ,

  Ukrayna