Rusya, PYD ile görüştü

Rusya, PYD ile görüştü
Rusya, PYD ile görüştü
Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mihail Bogdanov'un, PYD lideri Salih Müslim'le Paris'te görüştüğü bildirildi.

RADİKAL - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ortadoğu Özel Temsilcisi ve Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mihail Bogdanov, PYD lideri Salih Müslim ile Paris’te görüştü.

Hürriyet'ten Nerdun Hacıoğlu'nun haberine göre, Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, dün Paris'te yapılan görüşmede, Suriye 'deki gelişmelerin değerlendirildiği belirtildi. Görüşmede, IŞİD ve diğer örgütlerle mücadelede çabaların birleştirilmesi konusuna odaklanıldı. Suriye krizinin, Cenevre'de 30 Haziran 2012'de düzenlenen toplantıda alınan kararlar gereği, ülkenin bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü göz önünde bulundurularak ve ülkedeki tüm etnik azınlıkların yasal hakları temin edilerek çözülmesi gerektiği vurgulandı.

Rusya: Suriye'de 24 saatte 300 militan öldürdük

Rus tarafından görüşmeyle ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi:

“PYD lideriyle Suriye’de yaşanan son gelişmeler tüm yönleriyle masaya yatırıldı. Bogdanov, Müslim’den partisinin İŞİD ve benzer terör örgütlerine karşı birlik olmalarını istedi. Suriye’deki krizin çözümü için 30 Haziran 2012 tarihinde Cenevre’de yapılan konferans kararları doğrultusunda adımlar atılması gerektiği söylendi. Bu kararlar Suriye’nin toprak bütünlüğü ve egemenliğinin korunması ile Suriye devletinin laik siyasi yapıda kalmasını öngörüyor."

'Hazar Denizi'nden atılan Rus füzesi Irak'ta görüntülendi'

Salih Müslim daha önce Ria Novosti’ye yaptığı açıklamada, Rusya’nın Suriye’de teröre karşı eylemlerini desteklediklerini, operasyonların Suriye’de siyasi çözüm sürecine yardımcı olacağını ifade etmişti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de yaptığı değerlendirmede IŞİD’e karşı sadece Suriye ordusu ve Kürt yönetimlerin etkili mücadele verdiğini söylemişti.

Tahran: Rus füzelerinin İran'a düştüğü haberi yalan

Eğit-donat resmen bitti

İranlı General Suriye'de öldürüldü