Rusya silahlandırma planlarına sert çıktı

Rusya silahlandırma planlarına sert çıktı
Rusya silahlandırma planlarına sert çıktı

Dışarıda Guantanamo üssünün kapatılmaması nedeniyle protesto edilen Obama, Britanya Başbakanı ile birlikte çocukların G-8 çalışmasına eşlik etti.

G-8 zirvesi Kuzey İrlanda’nın Enniskillen kentinde dün başlarken ikili görüşmelerde liderler, Suriye politikasını değiştirmesi için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin üzerinde baskı kurmaya çalıştı. Ancak Putin’in yanıtları ağır oldu. ABD , Almanya, Fransa, Britanya, İtalya, Japonya, Kanada ve Rusya liderlerinin katıldığı zirve öncesi Downing Street’teki başbakanlık ofisinde Putin’i ağırlayan Britanya Başbakanı David Cameron, Suriye konusunda Rusya ile tek ortak görüş ayrılıklarını giderebilecekleri mesajı verdi.

Yamyam benzetmesi

Putin ise Batı’nın Suriyeli muhalifleri silahlandırma planlarını sert dille eleştirdi: “Her iki tarafın da eli kanlı. Her zaman şu soru ortaya çıkıyor: Suçlu kim? Düşmanları öldürdükten sonra insanların gözleri ve kameralar önünde iç organlarını yiyenlere destek vermek bence doğru değil. Siz bu insanlara mı silah sevk etmek istiyorsunuz? İş böyleyse, yüzlerce yıl Avrupa ’da uygulanan insani değerlerle bunun herhalde hiçbir ilişkisi yok.” Putin, Rusya’nın Suriye yönetimine silah satma kararlılığını da savunarak “Rusya, Suriye’nin meşru hükümetine uluslararası hukuk normlarına uygun olarak sevk ediyor. Biz, tüm ortaklarımızı sözü geçen normlara uyarak faaliyette bulunmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı. Putin’in sözcüsü ise Independent’a “Suriye’de kimin suçlu ve kimin suçlanması gerektiğine dair son derece ciddi anlaşmazlık var” derken ABD’nin Suriyeli muhalifleri silahlandırma kararının da siyasi çözüm sürecini zora soktuğunu belirtti.

Uçuşa yasak bölgeye veto

Rusya Suriye’ye ‘uçuşa yasak bölge’ kurulması planlarına da set çekti. Rus Dışişleri Sözcüsü Aleksander Lukaşenko, Rusya’nın uçuşa yasak bölge ilanına izin vermeyeceğini belirterek “Libya’da böyle bir bölgenin nasıl uygulandığını gördük. Bunun Suriye’de tekrarlanmasını istemiyoruz. Prensip olarak böyle bir senaryoya izin vermeyeceğiz” dedi. Rusya, 2011’de BM Güvenlik Konseyi’nin Libya kararına karşı çıkmamıştı. Cameron’a halef olarak adı geçen Londra Belediye Başkanı Boris Johnson ise “Manyakları silahlandırmayalım. Felaket olur. Silahların ‘sapkın ve nefret dolu haydutların eline geçmeyeceğinin garantisi yok” diye uyardı.
Suudi Arabistan’ın da iki ay önce muhaliflere uçaksavar roket temin etmeye başladığı öne sürüldü.

Suudilerden uçaksavar

Reuters haber ajansına göre Suudi Arabistan’ın Fransa ve Belçika’daki tedarikçilerden satın aldığı omuzdan fırlatılan roketlerin taşınma masraflarını Fransa karşıladı. Şam yönetimi ise Batı’yı uyardı. Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung’a konuşan Suriye lideri Beşşar Esad, “Avrupa muhaliflere silah gönderirse, kendi arka bahçesini teröristlerle doldurmuş olur ve bunun bedelini de yine kendisi öder” dedi.