'Rusya, Suriye limanlarını terk ediyor'

'Rusya, Suriye limanlarını terk ediyor'
'Rusya, Suriye limanlarını terk ediyor'
Rus donanmasının, Suriye'deki iç karışıklık nedeniyle, Tartus Limanı'ndaki yakıt ikmal işlemlerini Beyrut Limanı'na kaydırdığı iddia ediliyor. Geçen hafta sonu bir Rus kruvaziyeri Beyrut Limanı'na yanaşmıştı...

Radikal.com.tr - Suriye'nin Tartus limanını, yakıt ikmali için kullanan Rus donanmasının, Suriye'deki şartlardan ötürü yakıt ikmal limanını Beyrut'a yönlendirdiği iddia edildi.

Yakındoğu Haber internet sitesinin haberine göre, Interfax'a konuşan üst düzey bir Rus yetkili, "Suriye'de yükselen tansiyondan ötürü Rus donanması bundan sonra yakıt ikmali için Tartus yerine ziyaretleri için daha güvenli olacak olan Beyrut limanını kullanacak" dedi.

Rusya el-Yovm televizyonu, Yaroslav, Kaliningrad ve Alexander Chabalin'den oluşan Rus donanmasının son dönemde Beyrut limanına iş ziyaretinde bulunduğunu duyurdu.

Televizyon, Rusya'nın teknik destek noktası olan Tartus'tan vazgeçmediği fakat Akdeniz'de alternatif noktalar aradığını belirtti.

Rus yetkili "Suriye'deki şartlar elverişli hale geldiği zaman , Tartus limanını kullanıp kullanmama kararını alacağız" dedi.


BM’DEN KİMYASAL SORUŞTURMA
Öte yandan, Suriye'de geçtiğimiz Salı günü Halep'in Han El Esal bölgesinde düzenlenen kimyasal saldırının soruşturulması konusunda bağımsız ve tarafsız teknik bir heyetin oluşturulması talebine BM'den olumlu yanıt geldi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye yönetiminden gelen resmi talep üzerine BM'nin Suriye'deki çatışmalarda kimyasal silah kullanımıyla ilgili iddiaları araştırmaya karar verdiğini söyledi. Soruşturma sadece Halep'teki iddiaları kapsayacak. Suriye ve Rusya Halep’teki kimyasal saldırıyla ilgili uluslararası soruşturma talep ediyordu.