Rusya Suriye'de ilk kez hava saldırısı gerçekleştirdi

Rusya Suriye'de ilk kez hava saldırısı gerçekleştirdi
Rusya Suriye'de ilk kez hava saldırısı gerçekleştirdi
CNN'e konuşan bir ABD'li yetkili, Rusya'nın Suriye'de ilk kez hava saldırısı gerçekleştirdiğini söyledi. Rusya Savunma Bakanlığı da operasyonlara başladıklarını doğruladı.

RADİKAL - CNN'e konuşan üst düzey bir ABD 'li yetkili, Rusya'nın Suriye'de ilk kez hava saldırısı gerçekleştirdiğini söyledi. Yetkili, saldırı öncesi ABD'ye bilgi verildiğini ifade etti. Rusya'nın ABD'ye Suriye'de savaş uçağı uçurmamaları gerektiğini söylediği ifade edilirken, bombardımanın gerçekleşeceği yerin coğrafi bilgilerini vermediği belirtildi. Yetkili, ABD'nin ülkedeki faaliyetlerinin normal bir şekilde devam ettiğini aktardı.

Rusya Savunma Bakanlığı da IŞİD'e karşı operasyonlara başladıklarını doğruladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada örgütün askeri ekipmanı, iletişim ağı, cephaneliği, mühimmatı ve yakıtının hedef alındığı belirtildi. AFP'ye konuşan Suriyeli bir güvenlik kaynağı ise Rusya'nın Suriye'nin üç bölgesini vurduğunu ifade etti. Suriyeli kaynak, "Rus ve Suriye jetleri Hama, Humus ve Lazkiye bölgelerindeki terörist bölgelerine birçok saldırı gerçekleştirdi" dedi. 

Muallim: Suriye halkı adına kimse karar veremez

SURİYE: YEDİ NOKTA VURULDU

Suriye devlet televizyonu, Rus savaş uçaklarının Suriye Hava Kuvvetleri ile birlikte IŞİD’e ait ‘terörist yuvaları’na hava saldırısı düzenlediğini açıkladı. Açıklamada, Hama ve Humus’unun aralarında olduğu en az yedi noktanın hedef alındığı belirtildi.

Öte yandan, İngiliz haber ajansı Reuters'a konuşan ismini vermek istemeyen bir ABD'li yetkili, Rusya'nın hava saldırılarının 'IŞİD'in elindeki bölgelere yapılmıyor gibi durduğunu' söyledi. Yetkili, hava saldırılarının Humus dışındaki alanlara da yapılabileceğini kaydetti. Fransız bir diplomatik kaynak da Rusya'nın 'Suriyeli muhalifleri' hedef almış gibi gözüktüğünü belirtti. Bölgedekiler ise Özgür Suriye Ordusu bünyesindeki örgütlerin vurulduğunu ifade etti. 

NUSRA'YI DA VURACAK

Suriye’nin Rusya Büyükelçisi Riyad Haddad, Rusya’nın Suriye’de gerçekleştireceği hava saldırıları hakkında açıklamalarda bulunmuş ve Rusya’nın IŞİD’in yanı sıra ‘tüm terör örgütlerine’ karşı hava saldırısı düzenleyeceğini açıklamıştı. Sputnik’in haberine göre, Rusya’nın vuracağı örgütler arasında El Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi de bulunuyor.

ABD Suriye'de Rusya'yla iletişim hatlarını açtı

PUTIN: SIRANIN RUSYA'YA GELMESİNİ BEKLEYEMEYİZ 

Bugün sabah saatlerinde parlamentodan yurtdışına askeri operasyon düzenlemek için onay alan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’deki terör hedeflerine düzenlenecek hava saldırıları hakkında açıklamalarda bulundu. Putin, “Suriye’de teröristlerle baş etmenin tek yolu önleyici hareket etmektir. Eğer teröristler Suriye’de başarılı olursa Rusya’ya gelecekler. Bunun olmasını bekleyemeyiz” ifadesini kullandı.

Suudi Arabistan: Esad gitmeli ya da askeri operasyonla devrilmekle yüzleşir

Reuters’ın haberine göre, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’a desteğin havadan verileceği ve kara operasyonu yapılmayacağını vurgulayan Putin, Rusya’nın Suriye’de devreye girmesinin geçici olduğunu söyledi.

Rusya'dan yurtdışına asker hamlesi

BU SABAH ONAY ALDI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yurtdışına asker göndermek için parlamentonun üst kanadı olan Federasyon Konseyi'nden onay istemiş ve parlamento oy birliğiyle onay vermişti. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın isteği üzerine onay verilen tezkere kapsamında, Rus jetlerinin Suriye'de hava saldırıları düzenleyebileceği belirtilmişti. 

Suriye: Rus uçakları isteğimiz üzerine Suriye'ye geldi

Rusya Savunma Bakanlığı, Bağdat'ta kurulan merkezin hava saldırıları ve Suriye'deki kara birlikleri arasında koordinasyon kurulmasına yardımcı olacağı açıklamasında bulunmuş ve hava saldırıları hakkında ABD'nin Bağdat'taki merkezden bilgilendirileceğini belirtmişti. Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilisi ise, Rusya'nın Ortadoğu 'daki operasyonlarıyla ilgili partnerlerine bilginin bugün verileceğini açıklamıştı.