Rusya: Suriye'de kimyasal silahlar güvende

Rusya: Suriye'de kimyasal silahlar güvende
Rusya: Suriye'de kimyasal silahlar güvende
Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gatilov Suriye'deki kimyasal silah stoklarının güvende olduğuna dair Suriye'den sürekli bilgi aldıklarını açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennadiy Gatilov Suriye yönetiminin kimyasal silah stoklarının tamamen güvende olduğuna dair Moskova'ya bilgi verdiğini açıkladı.

Gatilov Rusya'nın ITAR-TASS haber ajansına yaptığı açıklamada kimyasal silah stoklarıyla ilgili olarak ülkesini Suriye'yle sürekli temas halinde bulunduğunu söyledi.

"Bu konuda Suriyelilerle sürekli temas halindeyiz. Kimyasal stoklar için en güvenilir depolamanın sağlanması konusunda onları her türlü teşvik ediyoruz.

"Onlar tüm gerekli önlemleri aldıklarıyla ilgili olarak bizi temin ettiler."

Gatilov muhaliflerin provokasyon olasılığına da dikkat çekti.

"Ancak, muhalif radikal grupların bu konuda provokasyona gidebileceği olasılığını göz önünde bulundurmalıyız.

"Suriye hükümetini suçlamak amacıyla, kimyasal silah kullandığı veya bunları kötü koruduğu ya da başka bölgelere taşımak adı altında bir şeyler yaptığı konusunda kışkırtabilirler."

ABD ile bu konuda görüştüklerini anlatan Dışişleri Bakan Yardımcısı kimyasal silahların kullanılabileceğine dair bir kanıt olmadığını da söyledi.

"Kimyasal silahın bir yerlerde kullanılabileceğine dair henüz herhangi bir kanıt yok. Batılı uzmanların da aynı kanıda olduğundan eminiz."

Uçuşa yasak bölge

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Gennadiy Gatilov bugün yaptığı açıklamada da Rusya'nın Suriye üzerinde uçuşa yasak bölgelerin oluşturulmasına karşı olduğunu bildirdi.

Rusya'nın Sesi'ne göre, Gatilov bu yöndeki girişimlerin "krizin silahlı müdahale ile çözümüne doğru atılan bir adım olacağını" söyledi.

Suriye'de çalışan insani yardım kuruluşlarının da uçuşa yasak bölgeler oluşturulmasını istemediklerini savunan Gatilov'a göre bütün ülkeler böyle davranmıyor.

"Bazı ülkeler her türlü yola başvurarak uçuşa yasak bölge konusunu işlemeye çalışıyorlar.

"Libya örneğinde böyle bir girişimin nelere yol açtığını biliyoruz, bu nedenle de böyle bir kararı desteklemeyeceğiz."  (bianet)