Rusya: Suriye'den asker talebi gelirse müzakere ederiz

Rusya: Suriye'den asker talebi gelirse müzakere ederiz
Rusya: Suriye'den asker talebi gelirse müzakere ederiz
Suriye Dışişleri Bakanı Muallim'in, 'Şu anda Rus ordusu ortak bir savaşa katılmıyor. Eğer böyle bir ihtiyaç olursa, bunun üzerinde çalışır ve bunu talep ederiz' açıklamasının ardından, Kremlin Dmitry Peskov, asker gönderme konusunun ikili ilişkiler kapsamında ele alınacağını söyledi.

RADİKAL - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Sözcüsü Dmitry Peskov, Suriye yönetiminin talep etmesi durumunda, bu ülkeye IŞİD’e karşı mücadele için asker gönderme konusunu ikili ilişkiler kapsamında ele alacaklarını söyledi. Peskov, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Eğer Şam yönetimi bize IŞİD’le mücadele için asker göndermemiz konusunda resmi başvuruda bulunursa bu konuyu ikili ilişkilerimiz kapsamında ele alarak müzakere edeceğiz” dedi.

Hürriyet'te yer alan habere göre, Peskov’un açıklamasından önce Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Suriye televizyonuna konuşarak, “Şu anda Rus ordusu ortak bir savaşa katılmıyor. Eğer böyle bir ihtiyaç olursa, bunun üzerinde çalışır ve bunu talep ederiz” dedi.

Wall Street Journal: Rusya, Suriye'ye savaş uçağı gönderdi

KRİTİK GÖRÜŞME

Rusya'nın Suriye'ye askeri yığınağı artırdığı iddia edilirken, ABD Savunma Bakanı Ash Carter ve Rus mevkidaşı Sergey Şoygu, Moskova’nın talebi üzerine dün telefonda 50 dakikalık kritik bir görüşme yaptı.

Rusya ve ABD orduları yeniden görüşmeye başlayacak

Böylece Washington ve Moskova, Suriye’de askeri konularda koordinasyonlu çalışmak için ilk kez üst düzey temas kurdu. Askerden askere ilişkinin ardından şimdi Obama ve Putin’in önümüzdeki hafta New York’ta bir araya gelip gelmeyeceği merak ediliyor.

ABD Suriyeli örgütleri silahlandırmak için Belarus'la silah anlaşması yapmış

400 Türk, cihatçıların saflarında öldürüldü