Rusya: Türkiye'yle doğrudan iletişim kanalı oluşturduk

Rusya: Türkiye'yle doğrudan iletişim kanalı oluşturduk
Rusya: Türkiye'yle doğrudan iletişim kanalı oluşturduk
Rusya Savunma Bakanı Yardımcısı Antonov, Türkiye'yle doğrudan iletişim kanalı kurulduğunu ve diğer ülkelerle de benzer görüşmelerin sürdüğünü aktardı.

RADİKAL - Rusya Savunma Bakanı Yardımcısı Anatoliy Antonov, Suriye’de hava operasyonları düzenleyen Rus askerlerinin yalnızca teyit edilmiş terör hedeflerini vurduğunu, ‘ılımlı muhalifleri’ hedef almadığını yineledi. Söz konusu terör hedeflerinden biri olan IŞİD’in saflarında 30 bine yakın yabancının savaştığını hatırlatan Antonov, Türkiye ile ‘doğrudan iletişim kanalı’ oluşturulduğunu, diğer ülkelerle de görüşmelerin sürdüğünü açıkladı. 

'SÖZDE ILIMLI MUHALİFLER HEDEFLERİMİZ ARASINDA YOK'

Malezya’daki Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) toplantısında konuşan Antonov, “Suriye’deki hava kuvvetlerimiz tamamen terörist oluşumlara yönelik olarak konuşlandırılmıştır. Diğer hiçbir hedef vurulmamaktadır. Sözde ‘ılımlı’ muhalif güçleri de buna dahil” dedi.

Putin meydan okudu: Rusya'yı kimse korkutamaz

'PRATİK İŞBİRLİĞİ' ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR 

Öte yandan Moskova’nın Suriye’de yürüttüğü hava operasyonu kapsamında bölgedeki ve uluslararası aktörlerle ‘pratik işbirliğini artırmaya’ çabaladığını belirten Antonov, şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye ile sürekli işleyen bir doğrudan iletişim hattı kuruldu. İsrail, Mısır ve Körfez ülkeleriyle de görüşmelerimiz sürüyor. Ürdün’le Suriye ‘semalarındaki’ eylemlerin koordinesi için başkent Amman’da çalışma mekanizması kurma konusunda anlaştık. ABD’li partnerlerimizle de savaş uçaklarının kazaya karışmaması için uçuş güvenliği anlaşması imzalamıştık.”

Suriye: Geçiş süreci denilen şeyi konuşmuyoruz

‘OPERASYONUN BİTİŞİ SURİYE ORDUSUNA BAĞLI’

Rus Hava Kuvvetleri’nin Suriye operasyonunun uluslararası hukuka uygun olduğunu ve Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın resmi talebi üzerine başlatıldığını bir kez daha vurgulayan Antonov, operasyonun Suriye ordusu teröristlere karşı saldırı pozisyonuna geçince sona ereceğini ifade etti.

ABD ile Rusya, Suriye'de ortak tatbikat yaptı

‘IŞİD’İN AFGANİSTAN VE PAKİSTAN’DA ARTAN ETKİSİNDEN RAHATSIZIZ’ 

Bu arada Antonov, IŞİD’le mücadele edilirken ‘büyük resmin’ görülmesi gerektiğini vurguladı. Aralarında Rusya ve Pasifik ülkelerinin vatandaşlarının da yer aldığı 25-30 bin yabancının IŞİD safında savaştığına dikkat çeken Antonov, “Geri dönerlerse, şiddet ve aşırıcılık potansiyeli taşıyor olacak ve radikal fikirler ekmeye çalışacaklar” ifadesini kullandı.

Rusya’nın Afganistan ve Pakistan’daki IŞİD bağlantılı militanların sayısının artmasından rahatsız olduklarını da ifade eden Antonov, “Afganistan’da IŞİD’in etkisini artırdığını gözlemliyoruz. IŞİD militanları, ülkedeki 34 vilayetten 25’inde yerleşmiş durumda. Özellikle kuzey bölgelerinde Tacikistan ve Türkmenistan sınırında yoğunlaşmaları bizi endişelendiriyor” diye konuştu. Rus yetkili, IŞİD’in Afganistan’ın komşusu Pakistan’da da nüfuz alanı yaratmaya çalışıp yeni militanlar edinmek için uğraş gösterdiğini belirtti. (Sputnik) 

İran: Suriye halkı vazgeçmedikçe Esad'dan vazgeçmeyiz

El Kaide liderinden 'Rusya'ya karşı birleşin' çağrısı