'Rusya ve Çin bedel ödeyecek'

'Rusya ve Çin bedel ödeyecek'
'Rusya ve Çin bedel ödeyecek'

Açıklamalarıyla toplantıya damga vuran Clinton, Fransız ve Alman mevkidaşları Laurent Fabius ile Guido Westervelle nin (en solda) ortasına oturdu.

Clinton'ın Rusya ve Çin'in Suriye'ye verdikleri destek için bedel ödeyeceğini söylemesi Moskova'da büyük tepkiyle karşılandı.

PARİS-MOSKOVA-ŞAM / AP-BBC
Suriye Halkının Dostları’ grubunun dün Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen üçüncü toplantısında, Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın iktidardan indirilmesi konusunda Rusya ve Çin’e baskı yapılması kararı çıkarken, ABD ve Rusya arasında giderek büyüyen gerilim, toplantıyı gölgede bıraktı.ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Esad’ın iktidardan indirilmesi planına karşı çıkan ve toplantıyı da boykot eden Rusya ve Çin’i çok sert sözlerle eleştirdi. Dünyanın Rusya ve Çin’in Suriye’nin demokrasiye geçişini engellemenin bedelini ödeyeceklerini göstermesi gerektiğini söyleyen Clinton, “Bu toplantıya gelmek yeterli değil. Açıkça söylemeliyim ki Rusya ve Çin’in bir bedel ödediklerini düşündüğünü hiç sanmıyorum. Bu durum artık kabul edilemez” diye konuştu. Clinton ayrıca, BM Güvenlik Konseyi’nin Cenevre’de geçen haftaki Eylem Grubu toplantısında Suriye’de geçiş hükümeti kurulması kararı çıkarmasını önerdi. 

Rusya: Çok yakışıksız
Rusya ise Clinton’a cevap vermekte gecikmedi. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennadi Gatilov, açıklamayı ‘çok yakışıksız’ olarak niteledi ve Paris’te alınan kararların geçen hafta Cenevre’de varılan anlaşmaya uymadığını söyledi. Paris’teki toplantıya taraflı olduğu gerekçesiyle katılmayan Rusya, geçen hafta Cenevre’de kabul edilen ‘2. Annan Planı’nın Esad’ın gitmesi anlamına gelmediğini ve ülkenin kaderine Suriyelilerin karar vermesi gerektiğini belirtiyor.
İlki şubatta Tunus’ta, ikincisi ise nisanda İstanbul ’da düzenlenen ve 100’den fazla ülkeden temsilci ile Suriyeli muhalif grupların katıldığı Paris’teki toplantıda konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Esad sonrası dönemin hazırlıklarına vakit geçirilmeden başlanması gerektiğini söyledi. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, “Esad ‘ın gitmesi herkesin çıkarına” derken, Britanya Dışişleri Bakanı William Hague da, Suriye’ye yaptırım uygulamayan ülkelerin cinayetlerin sürmesine yol açtığını öne sürdü. 

Esad’a ‘git’ çağrısı
Kapanış bildirgesinde, Rusya ve Çin’den Suriye yönetimine verdiği desteğe son vermesi ve Esad’ın yönetimi bırakması istendi. Bildiride, Suriye’ye yönelik yaptırımlara uymayan ülkelerin cezalandırılması ve gerekirse güç kullanımına da yeşil ışık yakan BM Sözleşmesi’nin 7. Maddesi’nin hayata geçirilmesi çağrısında bulunuldu. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, sonraki ‘Suriye’nin Dostları’ toplantılarının sırasıyla Fas’ta ve İtalya’da düzenleneceğini belirtti.

Ateşkes çöpe mi gidecek?
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye’de faaliyetlerini geçici olarak askıya alan gözlemcilerin sayısının azaltılmasını istedi ve BM Güvenlik Konseyi’ne bu yönde tavsiyede bulunacağını söyledi. Rusya ve Çin, Batı’nın ve Arap ülkelerinin başarısız olduğunu söylediği ateşkesin sürmesinden yana.