Rusya ve Çin'den Suriye'ye darbe

Rusya ve Çin'den Suriye'ye darbe
Rusya ve Çin'den Suriye'ye darbe
BM Güvenlik Konseyi, BM-Arap Birliği'nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan'a tam destek veren başkanlık açıklamasını Rusya ve Çin'in de onayıyla kabul etti.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER - Suriye’ye karşı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tek ses olarak tepki koydu. Bu, Konsey tarafından Esad rejimine gösterilen bugüne kadarki en büyük tepki olarak kabul ediliyor.

BMGK'nın dönem başkanı İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Mark Lyall Grant tarafından Konsey salonunda resmi olarak okunan ve bu şekilde kabul edilen başkanlık açıklamasına BMGK'nın tüm üyeleri destek verdi.

BMGK kararları gibi bağlayıcılığı bulunmayan başkanlık açıklamalarının kabulünde oylama yapılmıyor, ancak BMGK'nın 15 üyesinin hepsinin de başkanlık açıklamasına onay vermesi gerekiyor.

Fransa tarafından hazırlanan, bu kez Rusya ve Çin dahil BMGK'nın tüm üyelerince desteklenen başkanlık açıklamasında, BMGK, Kofi Annan'ın Suriyeli yetkililere sunduğu 6 maddelik barış planına tam destek verdiğini bildirdi.

Başkanlık açıklamasının giriş paragraflarında Suriye'de giderek kötüleşen durumdan derin endişe duyulduğu belirtilerek, binlerce kişinin hayatını kaybetmesinden dolayı da Konsey'in son derece üzgün olduğu bildirildi.

Açıklamada, Suriye'nin egemenliğine, bağımsızlığına, birliğine ve toprak bütünlüğüne de güçlü destek verildi.

6 MADDELİK ÖNERİSİNİ TAMAMEN VE DERHAL UYGULANMALI
BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK), BM-Arap Birliği'nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan'a tam destek verdiği başkanlık açıklamasında, Suriye hükümetine ve muhalefete, Annan ile Suriye krizine barışçıl çözüm bulma yolunda iyi niyet içinde işbirliği yapmaları, beraber çalışmaları ve 6 maddelik önerisini tamamen ve derhal uygulamaları çağrısında bulunuldu.

Başkanlık açıklamasında, BMGK'nın, Annan'ın, “Suriye'de yaşanan tüm şiddetin ve insan hakları ihlallerinin derhal durdurulması, insani yardımın sağlanması ve demokratik, çoğulcu ve eşitlikçi bir siyasi sistemin oluşturulması için Suriyeliler tarafından yürütülecek siyasi geçiş sürecinin kolaylaştırılması yönündeki çabalarına” ve “bu kapsamda Suriyeli yetkililere sunulan 6 maddelik ön teklife” tam destek verildiği bildirildi.

Başkanlık açıklamasında, Kofi Annan'ın Suriyeli yetkililere sunduğu bu 6 maddelik ön plan da şu şekilde açıklandı:

1- Suriyeli halkın meşru taleplerine ve endişelerine yanıt verecek şekilde Suriyeliler tarafından yürütülecek ve herkesi kapsayacak siyasi süreç için özel temsilciyle (Annan) çalışmayı taahhüt etmek ve bu amaçla gerekirse (müzakereler için) bir temsilcinin atanmasına onay vermek.
2- Saldırıları bırakıp, BM tarafından gözetilecek ateşkesin derhal sağlanması- Bu amaçla öncelikle Suriye hükümetinin, halkın yaşadığı bölgelerde ağır silahlar kullanmaya son vermesi ve askerlerini geri çekmesi isteniyor, muhalefete (ve Suriye'deki diğer unsurlara) saldırıları bırakıp ateşkesin sağlanması için işbirliği yapması çağrısında bulunuluyor.
3- İnsani yardımın gerekli olan her yere ulaşabilmesi için ilk adım olarak derhal uygulanmak üzere günde 2 saat insani yardım için çatışmaların durdurulması isteniyor.
4- Keyfi olarak tutuklanan ve gözaltına alınanların serbest bırakılması talep ediliyor.
5- Gazetecilerin ülke içinde serbestçe dolaşmalarının sağlanması isteniyor.
6- Barışçıl toplanma ve protesto hakkına saygı duyulması talep ediliyor.

Başkanlık açıklamasında, Suriye hükümetine ve muhalefete, özel temsilci Kofi Annan ile Suriye krizine barışçıl çözüm bulma yolunda iyi niyet içinde işbirliği yapmaları, beraber çalışmaları ve bu 6 maddelik öneriyi tamamen ve derhal uygulamaları çağrısında bulunuldu.

Bu kapsamda açıklamada Annan'dan misyonuyla ilgili olarak BMGK'ya uygun görünen bir tarihte bilgi vermesi de istendi. Açıklamanın sonunda, “Bu bilgiler ışığında BMGK, uygun şekilde başka adımlar atmayı da düşünecektir” ifadesine yer verildi. (aa)