Rusya ve İran S-300 anlaşmasını haftaya imzalayabilir

Rusya ve İran S-300 anlaşmasını haftaya imzalayabilir
Rusya ve İran S-300 anlaşmasını haftaya imzalayabilir
İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan, İran'la Rusya arasında bu ayın sonunda S-300 füze savunma sistemi sevkiyatı konusunda anlaşmanın imzalanabileceğini söyledi.

RADİKAL - İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan, bu ayın sonunda Rusya ile S-300 füze savunma sistemi sevkiyatı konusunda anlaşma imzalayabileceklerini açıkladı. Rusya ve İran arasındaki ‘S-300 füze savunma sistemi krizi', Tahran yönetiminin nükleer programı konusunda Batılı ülkelerle anlaşmaya varması ve maruz kaldığı yaptırımlardan ‘kurtulma' kapısının açılmasıyla tatlıya bağlanacak.

İran haber ajansı IRNA'nın aktardığına göre, İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan, gelecek hafta S-300 sevkiyatı anlaşmasını imzalamak üzere Rusya'yı ziyaret edeceğini açıkladı. Daha önce uluslararası yaptırım baskısı nedeniyle Rusya'nın sevkiyatı gerçekleştirmediğini hatırlatan Dehkan, "Bu dakikadan itibaren anlaşmanın hayata geçmesinin önünde hiçbir engel bulunmuyor" dedi.

Hamaney: Nükleer anlaşma İran'ı ABD etkisine açmayacak

'İRAN RUSYA'YA AÇTIĞI DAVAYI GERİ ÇEKECEK'

Sputnik'e İranlı bir kaynak, Tahran yönetiminin S-300 sistemlerini anlaşma imzalandıktan sonra 30-40 gün içinde teslim almayı beklediğini söyledi. Kaynak, Tahran'ın Rusya'ya açtığı davayı ise anlaşma imzalandıktan hemen sonra geri çekeceğini belirtti. İranlı yetkili, Tahran'dan bir heyetin önümüzdeki hafta Moskova'ya giderek görüşmelere başlayacağını da kaydetti. Yetkili, tarafların dört S-300 sisteminin sevkiyatı üzerinde görüşmeler yürüttüğünün altını çizdi.

İran ile 5+1 ülkelerinin 14 Temmuz'da nükleer program konusunda imzaladığı tarihi anlaşma ile Rusya'nın Tahran'a S-300 sevkiyatını gerçekleştirmesinin önündeki engel kalkmış oldu.

İran'da 'dini lider Hameney nükleer anlaşmadan razı değil' iddiası

ASKIYA ALINMIŞTI

Rusya ve İran, 2007'de 800 milyon dolar değerinde S-300 füze savunma sistemi anlaşması imzalamıştı. Ancak 2010 yılında dönemin Rusya Devlet Başkanı Dmitry Medvedev, BM'nin İran'a nükleer programı nedeniyle uyguladığı uluslararası yaptırımlar nedeniyle anlaşmayı askıya almıştı.

İran'dan Suudi Arabistan'a nota

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise nisan ayında imzaladığı kararnameyle S-300 sistemlerinin İran'a teslimatına yönelik yasağı iptal etmişti. Rusya'nın İran'a yeniden silah sevk edebilmesinin önünü açan gelişme, İran'ın 2 Nisan günü İsviçre'nin Lozan kentinde P5+1 ülkeleri ile nükleer programı konusunda çerçeve anlaşma imzalaması olmuştu.

İsrail'den İran'a örtülü tehdit

Ahrar-uş Şam: İran'la görüştük

'Erdoğan, Zarif'e randevu vermedi' iddiası