Rusya Zafer Bayramı'nı kutladı

Rusya Zafer Bayramı'nı kutladı
Rusya Zafer Bayramı'nı kutladı

Tanklar, füze rampaları, helikopterler ve zırhlı araçlarla yapılan geçit törenine Moskovalılar yoğun ilgi gösterdi

Sovyetler Birliği'nin Nazi Almanyası'nı yenilgiye uğratmasının 67 'inci yıldönümü Rusya başta olmak üzere, Kırgızistan, Kazakistan, Çeçenistan ve Beyaz Rusya'da kutlandı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, törende yaptığı konuşmada İkinci Dünya Savaşı sırasındaki olayların tekrarlanmaması için başka ülkelerin egemenlik haklarına saygı gösterilmesi gerektiğini belirterek, “Faşizmin nasıl doğup ve nasıl geliştiğini unutmamalıyız. Karşılıklı güvensizlik ve ideolojik kamplaşmalar yüzünden İkinci Dünya Savaşı engellenemedi. Uluslararası hukuka sıkı şekilde bağlı kalınması, ülkelerin egemenliğine ve halkların özgür tercihine saygı duyulmasının savaş gibi korkunç olayların yeniden yaşanmasının engellenmesi yönünde en büyük etken olacağını söyleyebilirim” dedi.

Putin, konuşmasının ardından Başbakan Dimitriy Medvedev ile birlikte gazilerle tokalaşıp sohbet etti.

TÖRENDEN NOTLAR
Her yıl 9 Mayıs tarihinde ülke genelinde büyük coşku ile kutlanan Zafer Bayramı’nın, bu yıl da en önemli adresi Kızıl Meydan’daki askeri geçit töreni oldu.

Moskova saati ile 10.00’da başlayan tören yaklaşık 45 dakika sürerken, törene bin 500 gazi ve 14 bin asker katıldı. Tanklar, füze rampaları, helikopterler ve zırhlı araçlarla yapılan geçit törenine Moskovalılar yoğun ilgi gösterdi.

Geçiş sırasında,Topol-M kıtalararası balistik füze rampası, kendinden hareketli topçu sistemleri, MSTA-S ve gerektiğinde ABD ’nin Avrupa ’ya yerleştireceği füze savunma sistemlerine karşı Rusya’nın kullanmayı düşündüğü İskender füzeleri de büyük ilgi gördü.

İkinci Dünya Savaşı gazilerinin, yakalarında Sovyetler Birliği'nin o dönemki lideri Josef Stalin'in resimleriyle törene katılması dikkat çekti. Törene katılanların ellerinde Rus bayraklarının yanı sıra kızıl bayraklar da vardı.

NAZARBAYEV'DEN MESAJ
Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, İkinci Dünya Savaşı'na katılan 1 milyon 800 bin Kazak'ın yarısının evlerine dönemediğini ve bu kimselerin kahramanlıklarını unutamayacaklarını söyledi.(hürriyetplanet)