Rusya'da meteor yağmuru: 400 yaralı

Rusya'da meteor yağmuru: 400 yaralı
Rusya'da meteor yağmuru: 400 yaralı
Rusya'nın Ural Dağları'nın güneyinde yer alan Çelyabinsk kenti, dün yaşanan meteor yağmuru nedeniyle korku dolu saatler geçirdi.

Rusya’nın başkenti Moskova’dan 1500 km ötede bulunan Çelyabinsk kenti, Sevgililer Günü’nde meteor yağmuruyla sarsıldı. Çelyabinsk üzerinde gözleri neredeyse kör edecek bir parlaklığa neden olan ve çarpma etisiyle kentin dört bir yanını sarsan meteorlar, otomobilin içindeki ve sokaktaki yerleşimcile tarafından kamerayla görüntülendi.

Ural Dağları bölgesindeki idari bölgenin valisi, meteor düşmesinin ardından yaptığı açıklamada, birçok yaralı olduğuna dair haber aldıklarını, binalarda da hasar oluştuğunu belirtti. 

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Vadim Kolesnikov, düşen göktaşları nedeniyle 400 kişinin yaralandığını, yaralılardan 3'ünün durumunun ağır olduğunu açıkladı.

Yaralamaların büyük çoğunluğunun patlamaların neden olduğu cam kırıklarından kaynaklandığı kaydedildi.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 15 Şubat'ta yarım futbol sahası büyüklüğündeki "2012-DA14" asteroidin, şimdiye kadar Dünya 'nın en yakınından geçen asteroit olacağını söylemişti.

Rusya'da düşen göktaşlarının asteroit ile bağlantısının bulunup bulunmadığı henüz bilinmiyor.

ALEV ALARAK ÇARPTI


Rus vatandaşların amatör çekimlerinde, atmosferde alçalmakta olan bir meteor parçasının alev aldığı ve görülürken, gözleri kamaştıran bir aydınlık oluşuyor. Kısa bir süre patlama sesiyle beraber Çelyabinsk’teki binaların camları patlıyor. Bir diğer görüntüde, meteorun havada parçalandığına dair izler görülüyor.

Yetkililer, bazı meteor parçalarının Çelyabinsk’ten yaklaşık 195 km ötede bulunan Satka kasabasına kadar ulaştığını belirtti.