Rusya'da polis yurda baskın yapıp Türk öğrencileri gözaltına aldı

Rusya'da polis yurda baskın yapıp Türk öğrencileri gözaltına aldı
Rusya'da polis yurda baskın yapıp Türk öğrencileri gözaltına aldı
Rus polisi, Moskova'nın 840 kilometre güneydoğusunda, Volga nehri kıyısında bulunan Saratov kentinde, yaklaşık 100 Türk öğrencinin kaldığı üniversite yurduna sabah saatlerinde baskın düzenledi.

Türkiye’nin hava sahası ihlali gerekçesiyle Suriye sınırında Rus uçağını düşürmesi, iki ülke arasındaki ilişkileri kopma noktasına getirirken, Rus'yanın Türkiye vatandaşlarına karşı tutumu da sertleşiyor. Hürriyet'ten Serdar Aksoy'un haberine göre Rus polisi, Moskova’nın 840 kilometre güneydoğusunda, Volga nehri kıyısında bulunan Saratov kentinde, yaklaşık 100 Türk öğrencinin kaldığı üniversite yurduna sabah saatlerinde baskın düzenledi.

YAKLAŞIK 20 ÖĞRENCİ GÖZALTINA ALINDI

Güvenlik gerekçesiyle adının kullanılmasını istemeyen bir öğrencinin anlatımına göre; 06:00 sularında eğitimli köpeklerle Saratov Devlet Üniversitesi Yurdu’na gelen polis, sadece Türk öğrencilerin odasına gelerek pasaport kontrolü yaptı, bazı odalara ise kapı kilitlerini kırarak girdi. “Yalnız mı kalıyorsun”, “Erkek arkadaşın var mı” gibi sorular yöneltilip, evrakları kontrol edilen 20 kadar öğrenci gözaltına alındı.

HASTANEDE TEHDİT ETTİLER

İddiaya göre; sonrasında narkotik birimlerince hastaneye götürülen öğrencilere idrar testi yapıldı; doktorlar, uyuşturucu kullanıp kullanmadıklarını sordu. Testler için başlarında bekleyen polisler tarafından sınır dışı edilmekle tehdit edildiklerini anlatan öğrenciler, küçük bir boş kağıt parçasına imza atmak zorunda bırakıldı.

Polisin bu sabah saatlerinde basıp Türk öğrencileri gözaltına aldığı yurt binası

DÖNMEK İSTİYORUZ AMA...

Bir öğrenci, tedirgin olduklarını anlatarak, “Türkiye’ye dönmeyi düşünüyorum. Şartlar giderek ağırlaşıyor. Fakat Moskova’ya trenle 15 saatlik bir mesafede burası. Yolda başımıza ne gelir, öngöremiyorum” diye konuştu.
Öğrencilerden bir kısmı serbest bırakıldı.

RUSYA’DA ÇOK SAYIDA TÜRK ÖĞRENCİ VAR

Rusya’nın başta Moskova ve Saint Petersburg, birçok kentinde çok sayıda Türk öğrenci bulunuyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yurt dışı programları ve çeşitli üniversiteler arasında yapılan akademik işbirliği kapsamında Rusya’ya giden öğrenciler, yüksek lisans ve doktora yapıyor. Öte yandan, Akkuyu Nükleer Santrali’nde çalışması planlanan üniversite öğrencileri de eğitim için Rusya’ya gönderildi.