Rusya'da 'rejim değişikliği riski'

Rusya'da 'rejim değişikliği riski'
Rusya'da 'rejim değişikliği riski'
Medvedev ile anlaşmazlığı nedeniyle istifa eden eski Maliye Bakanı Aleksiy Kudrin'e göre, yeni bir ekonomik kriz ülkede rejim değişikliğine yol açabilir.

MOSKOVA - Kudrin, “MK Daily” gazetesine verdiği röportajda, “Ülkemiz benzer krizler yüzünden rejim değişikliği olaylarıyla 1990 ve 1998 yılındaki krizlerde karşı karşıya kalmıştı. Hatırlarsanız bu iki krizde de de hükümetler değişmişti. Bu tekrarlanabilir” dedi.

Özellikle bölge hükümetleri arasında ciddi sorunlar bulunduğunu ifade eden Kudrin, “Bölünme tehdidi her zaman tarihimizin bir parçası olacaktır. Ancak şu anda ülkemizin bölünmesi tehlikesi yok” diye konuştu.

Sadece iyi bir ekonomik politikanın toplumu bir arada tutabileceğini ifade eden Kudrin, Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in 7 Mayıs'ta devlet başkanlığı yemin töreninin ardından, başbakan olarak atanacağını söylediği Medvedev'in altında herhangi bir görevi kabul etmeyeceğini bildirdi.

Putin'in yakın müttefiklerinden Kudrin, geçen yıl Medvedev ile bütçe giderleri konusunda yaşadığı tartışma yüzünden hükümetten ayrılmıştı. (aa)