Rusya'da transseksüellerin ehliyet alması yasaklandı

Rusya'da transseksüellerin ehliyet alması yasaklandı
Rusya'da transseksüellerin ehliyet alması yasaklandı
Rusya'da transseksüel bireylerin ehliyet alması, bu kişilerin 'akli dengesinin bozuk olması' bahanesiyle yasaklandı.

Rusya'da transseksüeller sürücü ehliyeti alamayacak kişiler listesine eklendi. Gerekçe ise transseksüelliğin 'akli dengesizlik' olarak sınıflandırılması.

BBC Türkçe’nin haberine göre ülkede yapılan yeni düzenlemeyle transseksüelliğin yanı sıra fetişizm ve teşhircilik de kişilerin ehliyet alamamasına yol açacak eğilimler olarak kabul edildi.
Rusya'da çok fazla araba kazası yaşandığını düşünen hükümet , ehliyet başvurularında sağlık kontrollerinin sıkılaştırılmasını istiyordu.

Artık kumar bağımlılığı ve kleptomani de kişilerin ehliyet almasına engel olacak 'akli dengesizlikler' listesinde.

Rusya'daki psikiyatrlar ve insan hakları savunucuları açıklanan yeni düzenlemeyi kınıyor ve atılan bu son adımı uzun süredir transseksüellere yönelik devam eden baskının son adımı olarak yorumluyor.

Rusya 2013'te "Gelenek dışı yaşam tarzlarının yüceltilmesini" yasa dışı ilan etmişti.

'İNSANLAR SORUNLARINI GİZLEYEBİLİR'

Rusya Psikiyatrlar Birliği'nden Valery Evtushenko, ehliyet düzenlemesini BBC Rusça Servisi'ne değerlendirirken "İnsanlar ehliyet yasağına takılmamak için psikolojik destek almaktan vazgeçebilir ve sorunlarını gizler hale gelebilir" dedi.

Rusya'daki Avukatlar için İnsan Hakları örgütü ise son düzenlemeyi 'ayrımcılık yapılıyor' diyerek eleştirdi. Örgüt hükümet yetkililerinden konuya açıklık getirmelerini istedi ve durumu uluslararası insan hakları örgütlerine ileteceklerini vurguladı.

Ülkedeki Şoförler Sendikası ise kararı destekliyor. Sendika lideri Alexander Kotov, "Kazalarda çok insan ölüyor. Sağlık kontrollerinin daha sıkı hale getirilmesi son derece yerinde bir karar" dedi.

Ancak sendikaya göre profesyonel olmayan sürücüler için şartlar bu kadar katı olmamalı.

BBC Rusça Servisi'ne konuşan Ruspsikiyatr Mikhail Strakhov, yeni düzenlemedeki 'kişilik bozukluğu' tanımlamasının çok muğlak olduğunu söyledi ve bazı bozuklukların da araba sürmeye engel olmayacağının altını çizdi.


  http://www.radikal.com.tr/126852512685252

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Muhafazakarlık, dini bağnazlık her yerde akıl dışı işler yaptırıyor. - legendary

  Geçmişte de yazmıştım. Yapılan araştırmalarla bugüne kadar tabiatta dört yüzün üzerinde türde eşcinselliğe rastlanmıştır. Dini bağnazlık toplumların akıl dışı tespitler yapmasına (eşcinselliğin akıl hastalığı olduğunu sanmak gibi) ve yine hem akıl dışı hem faşist uygulamalar (kendince tedbirler) almalarına sebep olmaktadır. Oysa eşcinsellik bir tercih de değil tabiatın verdiği bir eğilimdir. Tabiat cinsiyeti formatlarken dış görünüş ile içsel güdüye farklı kodlama yaptığında eşcinsellik ortaya çıkmaktadır... Bağnaz her yerde aynı ve insanlığa düşmanlıkları, bilime düşmanlıkları yine benzer özellikler sergiliyor.

  Faşizm - alpayari

  Bu da bir açık faşizm örneği. Yarın engellilerinde önüne çalışamz engeli koyarlarsa şaşırmam.