Rusya'da varlıklı memurlara sert yaptırım geliyor

Rusya'da varlıklı memurlara sert yaptırım geliyor
Rusya'da varlıklı memurlara sert yaptırım geliyor
Yurtdışı varlıkları olan üst düzey devlet görevlilerinin 3 ay içinde bu varlıklarından kurtulması gerekecek

MOSKOVA - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin , ülkede oluşmaya başlhayan "varlıklı memurlar"ın önüne geçmek amacıyla yeni bir kanun tasarısı üzerinde çalışırken, yurtdışında varlığı bulunan üst düzey memurlara bu varlıklarından kurtulması için 3 ay tanındı.

Putin'in sunduğu kanun tasarısı kapsamında yurtdışındaki hesap ve varlılarından kurtulması gereken üst düzey devlet görevlilerine 3 aylık geçiş süresi verildi.


3 AY SÜRE TANINDI

Rusya Devlet Başkanlığı İdaresi Başkanı Sergey İvanov'un konuya ilişkin açıklamasında, Devlet Duması'nda görüşülen kanunun devreye girmemesi nedeniyle devlet görevlilerine yurtdışındaki hesap ve varlıklarından kurtulmak için 3 aylık süre daha tanındığını bildirdi.


Devlet görevlilerin 1 Temmuz 2013'e kadar hesap, malvarlığı, gelir ve giderlerinin yer aldığı belgeyi yetkili makamlara sunmaları gerektiğini kaydeden İvanov, denetlemeler sonucunda kaç üst düzey görevlinin işini kaybedeceğinin ise 1 Ekim'den itibaren belirleneceğini söyledi.

- Gazprom ve Rosneft gibi dev şirket yöneticileri de mercek altında-
Yeni kanun gereği üst düzey yöneticilerin yanısıra Gazprom ve Rosneft gibi devlet şirketi yöneticilerinin de yurtdışında hesap bulundurmalarının yasaklandığını belirten Sergey İvanov, görevlilerin yaptıkları her alım ve satım işleminin kanuna uygunluğunu kanıtlamaları gerektiğini kaydetti.

Yeni kanunun, yöneticilerin eş ve çocuklarının hesap ve varlıklarını bildirmesini zorunlu kıldığını ifade eden Sergey İvanov, kanuna uymayan yöneticilerin "Güven Kaybı" nedeniyle işlerini kaybedeceklerini, milletvekillerinin de vekilliklerinin düşeceğini belirtti.

2011 YILINDAKİ DENETLEMEDE 322 KİŞİ KOVULDU

Rusya Devlet Başkanlığı İdaresi verilerine göre, Rusya'da 2011 yılında bir milyon 300 bin devlet görevlisi gelir beyanında bulundu. Denetlenen 211 bin belgede 16 bin usulsüzlük belirlendi ve aralarında Olağanüstü Haller Bakanlığı'nın generallerinin de bulunduğu 322 kişi işinden kovuldu.(aa)