Rusya'da Zafer Günü kutlanıyor

Rusya'da Zafer Günü kutlanıyor
Rusya'da Zafer Günü kutlanıyor
Rusya'da bugün Sovyetlerin Nazileri yenip İkinci Dünya Savaşı'na son vermesinin 70'inci yıldönümü kutlanıyor.

RADİKAL - Rusya bugün Sovyetlerin Nazileri yenip 6 yıl süren İkinci Dünya Savaşı'na son vermesinin 70. yıl dönümünün coşkusunu yaşıyor. Ülke genelinde düzenlenen ve bugüne kadarki en görkemlisi olarak nitelendirilen törenlerin yanı sıra, dikkatler başkent Moskova'ya yoğunlaştı. Kızıl Meydan'da 10.00'da başlayan geçitte dünya liderleri de hazır bulunuyor.

Başkent Moskova'da zaferin 70'inci yılı şerefine düzenlenecek yüzlerce etkinliğe 2 buçuk milyona yakın insanın katılması bekleniyor. Gözler ise aylardır büyük bir itinayla prova edilen resmi askeri geçitte.

Kızıl Meydan'da Zafer Günü kutlanıyor

MOSKOVA'NIN 16 FARKLI BÖLGESİNDEN HAVAİ FİŞEK FIRLATILACAK

16 binden fazla asker, 2 bin 300 gazi, 143 uçak ve helikopter ile 194 askeri aracın geçit yapacağı resmi tören sonrası, 15.00'de binlerce kişi savaşta hayatını kaybeden milyonlarca kişinin anısına Tverskaya Caddesi'nde yürüyüş düzenleyecek. 18.55'teki saygı duruşunun ardından, 22.00'de başlayacak görkemli havai fişek gösterisiyle bugünkü kutlamalar son bulacak.

Kızıl Meydan'da Zafer Günü kutlanıyor

Kızıl Meydan'da gövde gösterisi

PUTİN: KARANLIK GÜCÜ YOK ETTİKLERİ İÇİN GURUR DUYUYORUZ

Öte yandan, törende Rusya lideri Vladimir Putin de bir konuşma yaptı.

Putin'in konuşması şu şekilde: 

"Değerli Rusya halkı, değerli gaziler, değerli misafirler;

Büyük Vatan Savaşı'nda kazanılan büyük zaferin 70. yılı nedeniyle hepinizi kutluyorum. Hitler'in maceraperestliği dünya için çok kötü bir ders oldu. 70 yıl aradan sonra tarih, bir kez daha ırksal ayrıma karşı aklıselim içinde davranmaya davet ediyor. Bugün bir kez daha Nazilere karşı kazanılan zaferin büyüklüğünü anlıyoruz. Bu karanlık gücü babalarımız, dedelerimiz yok ettiği için gurur duyuyoruz. Savaşa dünya nüfusunun yüzde 80'i katıldı. Avrupa'nın birçok kenti yıkıma maruz kaldı ve işgal edildi. Dünyamızın güvenliği için tüm ülkelerin dahil edileceği NATO harici eşit güvenlik sistemi kurmalıyız. (Sputnik)