Rusya'dan ABD'ye evlatlık yasağı

Rusya'dan ABD'ye evlatlık yasağı
Rusya'dan ABD'ye evlatlık yasağı
Rusya parlamentosu'nun alt kanadı Duma, Rus çocukların ABD'ye evlatlık verilmesini yasaklayan bir yasa tasarısına ilk onayı verdi.

ABD tarafından çıkarılan bir kanuna tepki olarak eklenen ek bir düzenleme ile birlikte sunulan yasa teklifi, parlamentonun alt kanadı Duma'daki ikinci görüşmede yapılan oylamada ezici bir çoğunlukla onaylandı.

ABD'de, haklarında insan haklarını ihlal ettikleri değerlendirilmesinde bulunulan Rus vatandaşlarının bu ülkedeki mal varlıklarının dondurulmasını öngören bir yasa geçen hafta ABD Başkanı Barack Obama tarafından imzalanarak yürürlüğe konmuştu.

Rus çocukların ABD'ye evlatlık verilmesini yasaklayan kanun teklifine eklenen ek maddede bu yasağın, ABD'nin çıkardığına benzer kanunlar çıkaran diğer ülkeler için de geçerli olması isteniyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözkonusu teklif hakkında kamuoyuna açıklamada bulunmamasına karşın, İnterfaks haber ajansına konuşan sözcüsü Dimitriy Peskov, Putin'in sözkonusu teklifin aşırıya kaçtığı görüşünde olduğunu söylemişti. Peskov, Putin'in bu tip bir eyleme neden olan duygu durumunu anlayışla karşıladığını, ancak "yasama erkinin daha itidalli bir yol izlediğini" belirtmişti.

Buna karşılık eklenen yeni düzenlemenin de bulunduğu kanun teklifi Duma'daki ikinci görüşmede 388 lehte, 15 çekimser ve 1 aleyhte oyla kabul edilirken, Putin yanlısı Birleşik Rusya partisinden milletvekillerinin de tasarı lehinde oy verdikleri görüldü.

Tasarının kanun haline gelebilmesi için Duma'da yapılacak 3. görüşmede de onaylandıktan sonra parlamentonun üst kanadı olan Federal Meclis'ten geçmesi, ardından da Putin tarafından imzalanması gerekiyor. (aa)