Rusya'dan ABD'ye: Suriye'de ateşkesi ihlal edenleri vurmaya başlarız

Rusya'dan ABD'ye: Suriye'de ateşkesi ihlal edenleri vurmaya başlarız
Rusya'dan ABD'ye: Suriye'de ateşkesi ihlal edenleri vurmaya başlarız
Rusya Genelkurmay Başkanlığı Operasyon Dairesi Başkanı General Sergey Rudskoy, ateşkes denetiminin Suriye'de uygulanamamasından ABD'yi suçladı ve 'Ateşkesi ihlal edenleri cezalandırmaya başlayabiliriz' dedi.

RADİKAL - Rusya Genelkurmay Başkanlığı Operasyon Dairesi Başkanı General Sergey Rudskoy, Suriye’de ateşkesi ihlal eden gruplara karşı Rus kuvvetlerinin tek taraflı kararla ateş açmaya başlayabileceklerini açıkladı.

Rusya ile ABD arasında varılan çerçeve anlaşması uyarınca Suriye’de ateşkes ilan edildiğini hatırlatan Rudskoy, Suriye’de belirli grupların sistematik olarak ateşkesi bozduklarını savunarak, Rusya’nın tek taraflı kararla bu gruplara karşı güç kullanmaya başlayabileceğini söyledi.

Ateşkes denetiminin Suriye'de uygulanamamasından ABD’yi suçlayan Rus general, “Ateşkes ilanından hemen sonra, 5 Mart tarihinde biz ABD tarafına ateşkesin nasıl denetleneceğiyle ilgili tavizler içeren planımızı ilettik. Ancak 18 Mart’ta Umman’da gerçekleşen Rusya-ABD uzman heyetler teması sırasında Amerikan tarafı, bizim sunduğumuz plan üzerinde çalışmaya hazır olmadığını ortaya koyan bir tavır sergiledi. ABD tarafı ateşkes denetim planını bir an önce bizimle görüşerek belirlememesi halinde biz bu planı tek taraflı uygulamaya başlayacağız. Ateşkesi ihlal edenleri cezalandırmaya başlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

Arap Birliği Suriye'de federasyonu tanımadıklarını açıkladı

ABD, RUSYA'NIN SURİYE TEKLİFİNİ GERİ ÇEVİRDİ

Öte yandan ABD'nin Rusya'nın Suriye'deki ateşkesi gözlemleme konusunu konuşmak ve ihlallerle ilgili bir anlaşma hazırlamak için yaptığı teklifi kabul etmediği belirtildi. Reuters'e konuşan ABD'li bir yetkili, bu konuların halihazırda görüşüldüğünü kaydetti.

İsmi açıklanmayan ABD'li yetkili, "Rusya'nın ateşkes ihlalleri hakkında endişelere sahip olduğunu gösteren haberleri gördük. Bu tür açıklamalarda bulunan kişi, yanlış bilgilendirilmiş olmalı. Zira bu konular, detaylı bir şekilde ele alındı ve yapıcı bir şekilde ele alınmaya devam ediyor" dedi. (Sputnik/Hürriyet) 

Esad: Rusya ve İran terörle mücadelede etkili bir destek sağlıyor

Hizbullah: Bugün en iyi durumdayız